O Svatojakubské pouti, která se o uplynulém víkendu konala ve Staňkově, probíhala v domě staňkovských chovatelů tradiční výstava drobného zvířectva.

Ani letos na ní nechyběl chovatel Vladimír Klesa z Kvíčovic, která je členem Základní organizace Českého svazu chovatelů Staňkov už více než deset let.

"Dříve jsem byl například v chovatelské organizaci v Kvíčovicích, ktera se ale už rozpadla. V chovatelských organizacích se pohybuji už od svých třinácti let,“ uvedl chovatel, kterého k tomuto koníčku nepřivedl nikdo z rodiny, ale rozhodl se pro něj v útlém věku sám od sebe. „Pocházím ze selského stavení, pořád jsem se kolem těch zvířat motal, tak to ve mně prostě zůstalo,“ dodal Klesa, který se nyní věnuje chovu králíků a papoušků.

V chovatelském domě staňkovské organizace byly o pouťovém víkendu k vidění králíci, morčata, holubi, kuřice, kohouti, nutrie, exoti nebo kachny.

„Zajímavostí byly určitě nutrie, letošní novinkou pak párek Hus labutích,“ popsal předseda staňkovských chovatelů Josef Baxa s tím, že se letos výstavy zúčastnilo kolem dvaceti chovatelů z celého okresu.

„Všechny klece jsme měli plné, nezůstala nám jediná volná a některá zvířata jsem musel dávat do klecí po dvou,“ poznamenal Baxa.

Pochvaluje si, že navzdory deštivému počasí se na výstavu přišlo podívat i hodně návštěvníků.

„Lidi na naší výstavě i dost nakupovali, zájem byl o kohouty, slepice, kuřice a především o králíky,“ řekl předseda chovatelů.

K návštěvnosti výstavy mohl jistě přispět i samotný chovatelský dům, který Staňkovští neustále zvelebují a který během výstavy nabídl občerstvení včetně točeného piva a v neděli dokonce i živou muziku - kapelu Domažlická trojka, jejímiž členy jsou Oldřich Táborský, Jiří Císler a Václav Adámek.