Tato motoristická disciplína má v Bavorsku již stálý a poměrně početný okruh příznivců, a tak nepřekvapí, že naši západní sousedé měli mezi diváky výraznou převahu.

Pro mnohé z nich práce domažlických pořadatelů reprezentuje celý český motoristický sport a to, co u nás vidí, je měřítkem úrovně celého státu.

„Opravdu to nejsou profesionální hasiči? Vždyť mají modernější auto než všechny sbory, které u nás znám,“ vyjádřil jeden z bavorských účastníků obdiv k vybavení hasičů z SDH Koloveč, kteří stejně jako při předchozích závodech zasahovali společně s pořadateli u havarovaných vozů.

„Je vidět, že jsou opravdu sehraný tým. Určitě i díky nim mají závody takový spád a přerušení rozjížděk je zkráceno opravdu na minimum,“ nešetřili slovy uznání na adresu kolovečských hasičů funkcionáři Bavorského svazu stock-car.

„Pro některé naše fanoušky, hlavně pro ty ze severobavorského venkova, je návštěva závodů v Domažlicích jejich zatím nejdelší cestou do Čech.

Nejsou to žádní cestovatelé, někteří zatím byli jen kousek za nejbližším hraničním přechodem, kde levně natankovali, když se to ještě vyplatilo, koupili si levnější cigarety a podobně. Když se do Domažlic předloni nebo loni chystali poprvé, měli někteří možná i trochu obavy, co je na ´divokém východě´ čeká,“ pomohli bavorští organizátoři pochopit pocity části svých krajanů.

Při vzpomínce na to, jak vybaveni přijeli někteří Bavoráci předloni na první domažlické závody stock-car, musím uznat oprávněnost takového tvrzení. Tenkrát si s sebou přivezli úplně všechno, jídlo, nealkoholické nápoje i pivo. „Jako kdyby jeli až někam za Ural,“ napadlo tehdy asi každého, kdo je pozoroval.

Od té doby se v myšlení těchto bavorských motoristických fanoušků hodně změnilo.

Nejen že už vědí, že ve stánku s občerstvením u domažlické trati dostanou vynikající pivo, ale především poznali, že Domažlicko a celá naše republika nejsou žádným ´divokým východem´, o němž ledacos slýchávali krátce po pádu tzv. železné opony.

Návštěva domažlických závodů stock-car se tak pro některé naše západní sousedy stala i cestou za poznáním současného života v zemi, od níž je celá desetiletí odděloval ostnatý drát.

Autor: Jan Pek