Melodická středověká hudba a podmanivé taneční kreace skupiny historického tance Mericia, to bylo vůbec první vystoupení letošních Chodských slavností a Vavřinecké pouti. Na slavnostním zahájenív pátek večer se rovněž předvedla skupina historického šermu Korbel i zahraniční folklorní skupiny. The Clan Pipers zahráli na dudy, skupina Al-Yaman zase přiblížila písně Jemenu a arabského světa.

Návštěvníky přivítal slovem Kamil Jindřich, ředitel Městského kulturního střediska Domažlice a starosta města Miroslav Mach. Ve svých proslovech neopomněli zmínit význam letošních slavností, který je umocněn historicky třetí návštěvou prezidenta republiky a také dvěma jubilei – letos totiž uplynulo 70 let od slavné mše svaté na Vavřinečku a jedna z největších a nejstarších národopisných slavností v naší zemi má své 55. výročí.

Ozvěny folkloru měly nabito

Družina, Čankyšou i domácí Chodská vlna udržely pódium u brány na domažlickém náměstí zaplněné až do pozdních večerních hodin.

"Je to nádhera, skvěle se to poslouchá a skvělě se na to tancuje. Je vidět, že si tu všichni opravdu užívají," prohlásila během koncertu Chodské vlny Kamila Bartová z Plzně.

Dubia Fortuna na jarmareční scéně před Chodským hradem nezahraje

Kdo čekal v sobotu ráno na lavičkách jarmareční scény před Chodským hradem na první tóny středověké hudbyv podání skupiny Dubia Fortuna, byl jistě zaskočen, když se ná pódiu objevila skupina Flagrans.

"Možná jste překvapení, že jsme tady, ale kdyby tu místo nás měla být Dubia Fortuna, ukázal by se tu asi jeden člověk, úplně samotinký, protože tato skupina už neexistuje," vysvětlil člen kapely, hráč nadudy a kvinternu Jiří Špecián.

Kam si zajít na dobroty?

Jedny z nejnavštěvovanějšíchmístjsou už tradičně stánky, kde můžete sehnat něco dobrého na zub. Návštěvníky lákají zejména pokrmy, které nejsou běžně k mání a proto se tvoří fronty před stánky s trdly, plackami a dalšími staročeskými pokrmy.

Ve Staročeské kuchyni paní Marušky, která se nachází naproti domažlické věži, si pochutnáte například na "Čertíkovi v lokši", neboli černé klobáse zabalené v bramborové placičce.U vedlejšího stánkumůžete zase okusit "rychlokvašky od Marušky", dřevěný džber plnýokurek.

Každý návštěvník Chodských slavností by měl také okusit pravý chodský koláč.Na Domažlickém náměstí můžete domažlické, bořické, staňkovské nebo pocinovické koláče zakoupit ve stánku naproti Sokolskému domu. Koláče se prodávají například i u Augustiánského kláštera.

Ujít by vám rovněž nemělymasité pokrmy z obřích pávní, které najdete v Alejích, ani chodské pivo ze sousedícího stánku Chodovaru.

A kde si pochutnat na staročeské medovině? "Všude! Medoviny je tady tolik, že by to jeden neobešel za celý den,"uvedl v sobotu dopolednejeden z návštěvníků jarmarku. "Ale takhle po ránu by se to s ní nemělo přehánět. Kdyby jen tak dobře nechutnala," dodal.

Oživlá socha návštěvníkům učarovala

"Ježiši podívej, ono je to živý." Tak reagují někteří návštěvníci na oživlou sochu na jarmareční scéně před Chodským hradem.

Němý umělec ve stylizovaném kostýmu s působivým nalíčením připomíná českého krále Karla IV. a okouzluje davy diváků svým vzhledem i přesnými, plynulými a velmi úspornými pohyby.

Za pár drobných mincí do jeho truhličky vám oživlá socha pokyne a na ´kamenné´ tváři vyloudí široký úsměv.

Z jarmarku se vrátil k odřenému autu

O Chodských slavnostech se ulicemi Domažlic proplétají auta jako stovky pestrobarevných brouků. Každý se snaží zaparkovat, kde se dá, a manévrování mezi zaparkovanými vozidly nemusí skončit vždy zrovna šťastně.

"Vracel jsem z tržiště, abych si uložil pár nakoupených věcí do kufru auta. Téměř náhodou jsem si všiml, že mi někdo odřel lak nad levým předním kolem," uvedl Marek Habr z Rokycan, který se svou Škodou Octavií parkoval v Žižkově ulici.

"Jinak je ale auto naštěstí v pořádku. Trochu mě to naštvalo," říká. "Lidi by měli být ohleduplnější, ale chápu, že při tom těsném parkování a projíždění úzkými zaplněnými ulicemi se něco takového prostě stane. Samotnému mi dělalo problém zaparkovat," řekl návštěvník s tím, že ´škrábanec´ doma sám přemaluje. "Příště ale raději zaparkuji někde dál a do města se projdu," dodal.