BISKUP POVEDE MŠI

Poutní mši svatou bude dnes celebrovat nový plzeňský biskup Tomáš Holub. „V Domažlicích nebudu poprvé, mši na svatém Vavřinečku jsem celebroval již jednou jako vyšehradský kanovník, takže o to více se těším, protože vím, že Vavřinecká pouť je krásný duchovní zážitek," vzkázal poutníkům před svým příjezdem. Sobotní mše začíná v 10 hodin.
ŠTANDRLE BUDE O ŽENÁCH
Jedním z pilířů programu je každoroční Dudácké štandrle. Začne v sobotu od 23 hodin na pódiu u brány.
Domažlická dudácká muzika jako svého hosta přizvala taneční divadlo BUFO z Prahy. „Štandrleti jsme dali podtitul 'Ženy, ženy, ženy…'. Prostřednictvím písniček, tanců i veselých 'poudaček' budou moci diváci nahlédnout do někdy velmi příjemného, někdy zase naopak komplikovaného, ale vždycky hodně potřebného soužití mezi mužem a ženou," prozrazuje něco málo z obsahu režisér a muzikant Josef Kuneš.
PŘENOSY V TV
Kdo nestihne na některý z pořadů zajít osobně, může sledovat přenosy na TV Noe.
„Živě odvysíláme obě poutní mše svaté na Vavřinečku, tři přenosy v sobotu z pódia u brány a v neděli klenotnicový pořad z letního kina," uvedla produkční stanice Barbora Korpasová.
„Mimo to budeme ještě natáčet na záznam Postřekovský vokýnko a Dudácké štandrle, ale u těchto pořadů není jisté, zda a kdy je budeme vysílat," dodala produkční TV Noe.
SPOČÍTANÍ NÁVŠTĚVNÍCI
Chodské slavnosti čeká letos i jedna důležitá premiéra. Poprvé by měly být k dispozici přesnější údaje o počtu návštěvníků. Dosud se pouze odhadovaly. Zjistit relevantní číslo bylo obtížné. Specializovaná firma dodá do několika týdnů přesnější údaje.
„Poprvé bychom měli mít přesnější počet návštěvníků, kteří na Chodské slavnosti dorazí," uvedl místostarosta Zdeněk Novák. „Rada města se v květnu dohodla, že objednáme monitoring Chodských slavností," řekl místostarosta a pokračoval: „Monitoring vzejde z dat mobilních operátorů. Z nich lze vytvořit poměrně přesnou analýzu návštěvnosti, rozliší místní lidi i hosty, kteří přijedou odjinud. Vzejdou z ní i podrobné časové údaje od pátku do neděle."
MIMOŘÁDNÁ LINKA A ZÁCHYTNÁ PARKOVIŠTĚ
Po oba dva víkendové dny bude zajištěna mimořádná městská autobusová linka.
Bude mít pět zastávek, které by měla projet za deset minut. Pojede z Petrovické ulice (kasárna), přes zastávku u bývalé nemocnice, dále přes autobusové nádraží v Poděbradově ulici (stání č. 14) a zastávku u pohřební služby na železniční nádraží.
Je naplánováno osmnáct spojů denně v každém směru. Budou vyjíždět pravidelně v půlhodinovém taktu. Z Petrovické ulice autobus vyjede vždy v celou a pak ve třicátou minutu. První spoj vyjede v 9.00 hodin, poslední v 17.30 hodin. V opačném směru vyjíždí autobusy vždy v 15. a v 45. minutě (první z nich vyjede z nádraží v 9.15 hodin, poslední v 17.45 hodin).
V Petrovické ulici, kde má autobus výchozí zastávku, je navíc k dispozici záchytné parkoviště pro automobily.
„V loňském roce bylo využito jen z asi poloviny. Je to škoda, je v dobré docházkové vzdálenosti do centra. V centru města i okolních ulicích nebude možné zaparkovat," připomíná velitel Městské policie Domažlice Petr Kubal.
Další záchytné parkoviště je připraveno v Chrastavické ulici u kostela U Všech svatých.