Bez zádrhelů proběhl letošní 62. ročník Chodských slavností. Pořadatele potrápily jen požadavky některých účinkujících, kteří na poslední chvíli měnili dlouho dopředu dohodnuté podmínky.

„Tyto zádrhely se vyskytly těsně před zahájením slavností, kdy jsme museli naráz čelit mnoha požadavkům a změnám od účinkujících. Zahraniční soubory na poslední chvíli měnily časy svých příjezdů a odjezdů, měly jiné nároky na počet ubytovaných a podobně, což je velmi náročné řešit na poslední chvíli, když jsou ubytovací zařízení v Domažlicích a okolí zaplněna. Na druhou stranu hosté, kteří měli odjet v pondělí, se rozhodli pro odjezd v neděli. To nás zaskočilo a stálo nás to mnoho úkonů a času, který byl v exponovaných časech velmi drahý," uvedl ředitel pořádajícího MKS Kamil Jindřich.

Organizátorům z MKS pomáhali přímo na místech jednotlivých pořadů (v hledištích i u jevišť) pořadatelé z řad místních zájmových spolků, městských organizací nebo sportovních klubů. „Všem patří velký dík, žádný zásadní problém se nevyskytl, samotný průběh programů byl bezproblémový," pochvaloval si Jindřich.

KONTROLOVALA INSPEKCE I STRÁŽNÍCI
V průběhu Chodských slavností soupeřilo o zájem zákazníků čtyři sta stánků, kamenné obchody i restaurace. Kvalitu i poctivost prodeje a správné míry kontrolovali inspektoři České obchodní inspekce.
„Naši inspektoři během Chodských slavností zjistili nedostatky u čtyř obchodníků z osmi kontrolovaných.
„Jeden obchodník se provinil tím, že nevystavil doklad, dva podali zákazníkovi nesprávnou míru. V obou případech se jednalo o nedolitou medovinu. Jednou chybělo za 1,88 Kč a podruhé za 2,33 Kč," řekl Jan Řezáč, šéf plzeňské pobočky ČOI, s tím, že dohromady byla těmto třem obchodníkům uložena sankce ve výši 4000 korun.
Nejvíce se provinil prodejce textilu, toho čeká správní řízení, neboť za látku účtoval o 30 korun více.
„Přesto jde o malé prohřešky, jak už je tradicí i z předchozích ročníků Chodských slavností," dodal Řezáč.
Prodejce kontrolovali i strážníci. „Zvláštní hlídka byla vyčleněna jen na kontroly záborů veřejných prostranství ze strany stánkařů, kteří často nedodržovali stanovené smluvní podmínky a svými stánky, případně automobily, zabírají větší množství plochy veřejného prostranství než za kterou řádně zaplatili. V těchto případech strážníci přestupcům udělovali blokové pokuty," popsala mluvčí strážníků Věra Říhová.

PARKOVIŠTĚ BYLA PŘEPLNĚNÁ
Do Domažlic během víkendových dní přijelo enormní množství motorizovaných návštěvníků.
„U nás na sídlišti parkovali řidiči u garáží, na trávě i na obrubnících. Více aut přijelo v sobotu," popsala obyvatelka Palackého sídliště.
Svá auta někteří šoféři zaparkovali nejen na veřejné zeleni, ale i v zákazech zastavení.

„Výjimkou nebyly ani odtahy špatně zaparkovaných vozidel v centru města, se kterými museli strážníci kvůli stavbě stánků začít již během pátečního odpoledne. Na území města byla během víkendu odtažena celá řada vozidel, která tvořila překážku silničního provozu a znemožňovala by rovněž případný výjezd hasičské techniky," uvedla Říhová.

I letos fungovala dvě velká záchytná parkoviště u kostela U Všech svatých a v Petrovické ulici.

„Na rozdíl od loňského roku bylo téměř kompletně využito to i to druhé jmenované. V loňském roce bylo parkoviště v Petrovické ulici poloprázdné," srovnal velitel městské policie Petr Kubal.

Strážníci řešili znatelně více oznámení od občanů než v běžné dny. „Od pátku do nedělního rána jich bylo téměř 120," vyčíslil Kubal.

MUZIKANTI HRÁLI DO DVOU HODIN V NOCI
„Provozovatelé gastrostanů a restaurací, kde hrála hudba, vesměs bez výjimky dodrželi čas ukončení produkce ve 2 hodiny ráno, který stanovuje pro termín Chodských slavností městská vyhláška," konstatoval Kubal.

LIDÉ ZTRATILI BATOH, CIGARETY I DOKLADY
Akce, kde se pohybuje velké množství lidí, jsou charakteristické rovněž velkým množstvím ztrát a nálezů.
„Chodské slavnosti nebyly výjimkou a na služebně městské policie se díky poctivým nálezcům během celého víkendu postupně objevovala řada mobilních telefonů, dokladů i peněženek, ale také batoh, hodinky nebo cigarety. Nalezené předměty jsou od pondělí k vyzvednutí na městském úřadu," zmínila Říhová.