Akce odstartuje už v pátek 13. srpna, v 18 hodin ji v kině Čakan zahájí moderátor Zdeněk Bláha se svým pořadem Domažlice v lidových písních. „Kapacita prostor je omezena na osmdesát procent a všichni musejí mít nasazený respirátor,“ upozornil za organizátory ředitel Městského kulturního střediska v Domažlicích Michal Karolyi.

Není to však poslední změna oproti standardním Chodským slavnostem. „Tentokrát máme pouze jednoho mimoregionálního hosta, kterým je Vojenský umělecký soubor Ondráš. Ten zahraje v pátek od osmi hodin u brány,“ nastínil. Právě tady vznikne hlavní pódium. Návštěvníci však musejí počítat s opatřeními proti šíření koronaviru. Prostor bude ohraničený a jeho kapacita dosáhne maximálně 3000 lidí.

„Příchozí se musejí prokázat potvrzením, že absolvovali očkování, prodělali v posledních sto osmdesáti dnech covid nebo mají negativní test,“ vyjmenoval podmínky Karolyi s tím, že bude i možnost nechat se otestovat přímo na místě.

Během soboty se na scéně u brány vystřídají soubory z Mrákova, Postřekova, Domažlic či Klenčí pod Čerchovem. Vrcholem programu se stane oslava 90. narozenin Antonína Konrádyho, jež začne ve 20.30. Neděle bude patřit dechovým kapelám, v chodské metropoli se představí například Domažličanka, Vrchovanka nebo Dupalka.

Nedílnou součástí jsou rovněž poutní mše na Vavřinečku. Sobotní od 10 hodin slouží nový kněz Tomáše Kadlec, nedělní ve stejném čase celebruje plzeňský biskup Tomáš Holub. Letos však není zajištěna kyvadlová doprava na Vavřineček.

Na změny se musejí připravit také motoristé. Už od čtvrtečního rána až do neděle bude neprůjezdná dolní část náměstí, od soboty do neděle pak celé náměstí.

Lidé si mohou koupit pamětní mince, které už začalo prodávat Městské kulturní středisko v Domažlicích. Je na nich vyobrazen místní pivovar, jenž byl loni po kompletní rekonstrukci slavnostně otevřen a od první písemné zmínky o něm letos uplyne 680 let.