Bezmála dva měsíce uplynuly od doby, kdy Libor Šperl z Kouta na Šumavě spolu s tamní rodákem, nyní Pražákem Adolfem Dejdarem, představili místním naprosto změněnou vesnickou chalupu, která předtím nedělala obci žádnou parádu.

„V říjnu 2009 jsme do chalupy poprvé kopli. Chvílemi jsme během rekonstrukce mysleli, že se nám náš plán nepodaří dotáhnout do konce. Ale teď jsme pyšní, že se nám to povedlo,” říká Šperl.

Vesnická chalupa prokoukla, dnes už jsou v ní nachystány pokojíčky pro hosty. „Je tady pět pokojů a jeden apartmán, všechny mají vlastní sociální zařízení a přízemí je bezbariérové. Protože kolega Dejdar jezdí na koni, rozhodli jsme se vybudovat také stáj. Jezdí místní Gábina Haladová, já jsem také začal, stejně jako moje starší dcera. Chodskou strážnici se nám už podařilo zapojit nejen do českých hipostezek, ale i do programu Cyklisté vítáni, neboť přes Pelechy vede cyklotrasa,” líčí snahu o zapojení do turismu Šperl.

Zajímalo nás, proč dali penzionu název Chodská strážnice. „To vymyslel kolega Dejdar. Jsme tady na kopci, Chodsko je pod námi, takže je to pojaté tak, že penzion střeží zeshora chodský kraj,” uvedl na vysvětlenou.

Oba muži mají se stavbou ještě další plány, proto při rekonstrukci objektu postupovali velice šetrně, i když se tím modernizace budovy dost prodražila.

„Chtěli bychom v budoucnu využít toho, že v chalupě byla pec, kvůli které jsme část vnitřku zachovali. Už jsme o našem záměru mluvili s panem Sobotovičem. Bydlel zde na Pelechách řadu let, dodnes tu žijí jeho dcery – Hana Váchalová a Augustina Haladová. Odstěhoval se před lety do jižních Čech, kde je známým pekařem v obecní peci v Lenoře. Právě s ním jsme konzultovali, zda by prostory, které jsme v domu zachovali, bylo možné využít k pečení. Řekl nám, že by to šlo,” podotkl Šperl.

Pan Sobotovič, kterého si lidé z regionu pamatují jako řidiče ACHP Domažlice, se na rodném Slovensku vyučil pekařem a řemeslo zdárně vykonává jako atrakci pro turisty již devátou sezonu v zrekonstruované obecní peci v Lenoře. Pec v Pelechách by se mohla stát podobnou atrakcí.

Chodská strážnice byla představena poprvé v pátek před Chodskými slavnostmi. Její majitelé si tehdy mysleli, že se podaří uvést ji do provozu – tedy získat všechna potřebná vyjádření a posudky, aby bylo možné stavbu do konce září zkolaudovat.

„Nepodařilo se, museli jsme vyčkat na vyjádření úřadů, které na ně mají 30denní lhůty. Doufáme, že kolaudace proběhne co nejdříve,” vysvětlil na závěr Šperl.