Krátce po desáté hodině už začalo sluníčko pěkně hřát a tak na startovní čáru nastoupili mladší žáci, kteří možná ještě trochu tápou v tomto poněkud výlučném prostředí, ale proti loňského roku byl vidět pokrok a jejich přechod mezi starší bude jistě bez problémů.

A právě tihle starší si počínali jako zkušení mazáci. Bez velkého vysvětlování věděli, jak si připravit hadice na základnu včetně lehkého namydlení jejich uzávěrů holičskou štětkou, aby se daly rychleji secvaknout k sobě. Vždyť dospělí to taky tak dělají, ne?

Co na tom, že problém nastal většinou někde jinde a často ve fázi náročné na zručnost i pro ty dospělé a to je smontování savic včetně koše a jeho ponoření a zároveň nabrání vody tak, aby šla za stříkačky do rozvinutých hadic co nejrychleji. Dětská ruka přece jenom nemá tolik síly, aby spoje u širokých savic utáhla dostatečně pevně a tak se stalo, že stroj přisával vzduch a vody šlo jen málo. Aby měla družstva možnost opravy, soutěží se dvoukolově a počítá se lepší dosažený čas.

Gymplácký Majáles 2018 v Domažlicích byl na téma "Čím jsme chtěli být, když jsme byli malí".
Majáles oslavili i průvodem masek

Toho nejlepšího dosáhli hasiči z Chodské Lhoty, vedení svým dlouholetým vedoucím Josefem Tvardíkem a protože jeho svěřenci měli ještě další sobotní aktivity, zaběhli přednostně obě kola hned na začátku a odjeli.

Ačkoliv se zkušení pořadatelé, kteří kromě technických náležitostí, používaných i na soutěžích dospělých připravili ve svém stánku párky v rohlíku a dostatečné množství limonády snažili průběh celé soutěže co nejvíc urychlit, nástup ke slavnostnímu vyhlášení výsledků byl až před druhou hodinou. Všichni si odnesli diplom a chodský koláč, první čtyři pak poháry.

Proč ne jenom tři vysvětlil Václav Ponocný st., který dopoledne moderoval a řídil: „Když jsme jezdili na soutěže a byli čtvrtí, mrzelo nás, že to byla ta bramborová medaile a tak jsme se rozhodli, že ji zrušíme.“

Účast na závodu zahajující sezonu byla hojná.
Milovníci ryb zahájili o víkendu novou sezónu tradičním závodem

Soutěže mladých hasičů se zúčastnil též hasič-senátor Jan Látka (ČSSD), který zástupcům družstev poblahopřál a potřásl rukou.

Před úplným závěrem pozval vedoucí mladých hasičů a zároveň starosta SDH Hluboká Petr Krásnický všechny na další kolo do jejich areálu a to v sobotu 2. června. Vedoucí odborné rady mládeže Domažlice Josef Hoffmann neskrýval po skončení soutěže spokojenost: „Jsem rád, že se nám podařilo tuhle akci rozjet a že tak zdárně pokračuje. Děti tím žijí, do kroužků chodí rádi a zrovna tak rádi soutěží a tak jich snad i pár zůstane hasičině věrná i v pozdějším věku.“

Výsledky: ml. žáci: 1. Chodov, 2. Pocinovice, 3. Staňkov. St. žáci: 1. Chodská Lhota, 2. Pocinovice, 3. Hluboká, 4. Chodov, 5. Petrovice, 6. Staňkov, 7. Štítary, 8. Stanětice, 9. Nýrsko, 10. Oprechtice.

Zdeněk Huspek

Vzpomínková slavnost - Oslavy osvobození v Bělé nad Radbuzou.
FOTO: V Bělé slavili výročí osvobození. Proletěly i gripeny