Provozovatel obchodu s potravinami v Chodské Lhotě před pár dny oznámil, že mu končí živnostenské oprávnění, které už nehodlá prodlužovat.
„Jde do důchodu. Místní nyní musí za nákupy dojíždět do okolí,“ říká k této nepříjemné situaci s místním obchodem starosta Chodské Lhoty František Jílek.
Nyní se obec snaží situaci rychle řešit prostřednictvím různých opatření, například inzercí.
„Chceme objekt znovu pronajmout vhodnému zájemci. Jsme i pro variantu, aby si obchod převzal vietnamský obchodník, určitě bychom i za něj byli rádi,“ doplňuje Jílek.
Zdejší obchod obec kdysi zakoupila od sušické Jednoty. V té době obchod vedla obec Chodská Lhota a prodávaly zde dvě prodavačky, které tu působily až do penze. Následně v obchodě několik let působil podnikatel, který postupem času začal ve větším podnikat v nedaleké Kdyni a obchod v Chodské Lhotě po něm převzala jeho prodavačka. V obchodě působila doteď. „Před pár dny nám živnost ukončila. Dle nájemní smlouvy má výpovědní lhůtu v trvání tří měsíců. Pokud se v této době nějaký zájemce o provozování obchodu u nás přihlásí, tak okamžitě uděláme inventuru, odkoupíme od dosavadního provozovatele vybavení, které do obchodu dala (EET), aby obchod mohl okamžitě, klidně i ze dne na den, znovu fungovat,“ uzavírá starosta Jílek.
PODOBNÉ STAROSTI MĚLI I V JINÝCH OBCÍCH
Nízký obrat, silná konkurence řetězců ve městech, časově náročná práce s malým výdělkem. To jsou důvody, proč mnohé obce na Domažlicku řeší budoucnost vesnických prodejen. Své o tom vědí i v Němčicích u Kdyně, kde obec dotovala obchod zhruba 50 tisíci korun ročně, aby mohl vůbec fungovat.
Přesto to na jeho udržení nestačilo a zdejší provozovatelka koncem loňského července ukončila činnost. Kromě zdejšího krámku provozovala také obchod s bufetem na koupališti, kde též skončila.
Mnoho měsíců byli bez prodejny také v Újezdě. Tam čekání na nového zájemce vzdali a zastupitelé schválili, že na základě vydaného živnostenského oprávnění bude obchod provozovat obec.
Situaci ohledně obchodu museli vyřešit též v Otově. Nachází se tam malý obchůdek, který funguje díky zdejšímu obecnímu úřadu. Současný provozovatel v Otově provozuje hospodu. Podmínkou obce bylo, že současně s hospodou musí v obci provozovat také obchod, za který obec nebude chtít žádné nájemné.
„Do obchůdku obec na své náklady pořídila také pokladnu EET,“ popsal další obecní pomoc při zajištění chodu prodejny otovský starosta Karel Pittner.