Zcela jinak by měla vypadat a také sloužit zřejmě příští rok na podzim budova Kulturního domu v Chodově. Současnosti je v přízemí objektu společenský sál s výčepem, v patře pak ubytovna. Nově by se posledně jmenované prostory měly změnit na šest bytů a změn dozná i zbytek budovy.

Tu koupili Chodovští od jejích majitelů – klenečských zemědělců. Právě oni v minulosti využívali ubytovnu v patře budovy pro své brigádníky – sezonní zaměstnance.

„Připravujeme výběrové řízení, ve kterém se rozhodne o firmě, která provede rekonstrukci kulturního domu. Kromě toho ještě zbývá vyřídit již přislíbený úvěr. Počítám, že bychom mohli začít s pracemi na přelomu září a října, přičemž termín dokončení je za rok,“ vysvětlil Deníku Jan Etzl, starosta obce.

Původně Chodovští počítali, že projekt na rekonstrukci pro ně vytvoří jistá projektantská firma. Oslovili ji a zjišťovali, kolik by stál projekt a kolik peněz by si vyžádalo předělání přízemí. Na sumu půl milionu za projekt a 20 milionů na rekonstrukci nemohla obec s necelými sedmi sty obyvatel kývnout. Nakonec se našlo jiné, levnější řešení, a to doslova za humny.

To představuje náklady na rekonstrukci ve výši necelých sedm milionů a zhruba třetinové náklady na projekt, než jaké požadovala projektantská fir­ma.

„Byli jsme úspěšní, dostaneme dotaci 3,3 milionu od ministerstva pro místní rozvoj, na jeden byt se nám podařilo získat 550 tisíc korun. K ní si vezmeme přibližně 2,9 milionu korun úvěr, který bude průběžně splácen po dobu dvaceti let z nájemného, které budou hradit budoucí obyvatelé,“ pochvaluje si starosta.

Nejsou to jediné peníze, které napomohou zvelebit kulturní stánek a zabezpečit jeho další účelné využití. Chodovské neodradil prvotní neúspěch při žádosti o dotaci na opravu střechy u MAS Český les.

„Měli jsme štěstí i co se týče naší další žádosti o dotaci na střechu, kterou jsme podali u Krajského úřadu Plzeňského kraje. Ten nám přispěje 350 tisíci korunami, zbytek nákladů doplatíme z obecního. Právě od střechy chceme začít,“ doplňuje starosta.

V obci před lety postavili dva bytové domy. Nejsou obavy, že dalších šest bytů nenajde své obyvatele?

„To v žádném případě. Momentálně už evidujeme kolem pětadvaceti žádostí o byty. Spíše bude opačný problém, komu tyto byty, jejichž výstavba je dotována a tudíž noví nájemci musejí splňovat určité podmínky, z pole žadatelů přidělíme,“ odpověděl starosta Etzl.

V přízemí kulturního domu také dojde ke změnám. Mělo by tam vedle stávajícího sálu vyrůst také zcela nové centrum podpory spolkové činnosti.