Dalmatina připomíná v posledních dnech budova Základní školy v Chodově. O tento vzhled se postaraly desky polystyrénu upevněné ke zdivu speciálními hřeby. Současně je na objektu vyměňována krytina.

„Na zateplování je rozpočet včetně daně 1 milion 440 057 korun. Způsobilé výdaje, z nichž je vypočteno pět procent dotace od Státního fondu životního prostředí, činí 925 242 koruny, takže obec obdrží od SFŽP 46 262 Kč. Další finanční pomoc máme ze strukturálních fondů, kde se nám podařilo získat 85procentní dotaci, v penězích je to 786 446 korun. Obec by tudíž měla doplatit 607 339 korun," vypočítává starosta Jan Etzl.

Chodovští se už dávno rozhodli, že využijí lešení postaveného kvůli zateplení budovy a vymění na ní krytinu.

„Eternitové šablony nahrazujeme taškami. Na střechu máme spočtené náklady na 1 777 948 korun včetně daně. Na opravu jsme obdrželi od Krajského úřadu Plzeňského kraje dotaci ve výši čtvrt milionu. Z obecních peněz tudíž zbývá doplatit milion a 527 948 korun," pokračuje starosta.

Chodovští se chtěli do vylepšení školní budovy pustit už dávno, čekali však na vypsání vhodného dotačního titulu. Nyní, když se možnost naskytla, využili ji, avšak počítali, že investice bude nižší.

„Na opravu střechy bylo v rozpočtu 1,7 milionu, ve skutečnosti bude stát o zhruba 100 tisíc korun více. Na zateplení jsme v rozpočtu vyhradili sumu půl milionu korun, i to bude dražší, budeme muset vynaložit o 1 milion korun více," konstatuje Etzl.

Budova, která byla postavena na počátku minulého století, skrývala na půdě různé věci, které vyklidili místní hasiči. Přišlo se i na to, že byla postavena s úmyslem opatřit ji hodinami.

„Byla tam od roku 1924, kdy se škola stavěla, připravená díra pro hodiny zatlučená prkny – nikdy tam však nebyly. Říkal jsem panu Kovaříkovi, který zakázku vysoutěžil, že tam hodiny alespoň namalujeme. Budou ukazovat osmou hodinu, kdy se ve škole začínají děti učit," prozradil zajímavost starosta Etzl.

Veškeré práce na chodovské škole by měly být hotové během měsíce.