Na slavnostní uvítání a poté i rozloučení s papežem Benediktem XVI. na pražském letišti bylo vybráno osm zástupců Domažlicka.

„Kancelář prezidenta republiky oslovila krajské úřady, aby zajistily krojované skupiny pro vítání a loučení s papežem. Dostal jsem na starost sestavení skupin, které budou v pátek a v pondělí zastupovat Plzeňský kraj,“ říká ředitel Muzea Chodska Josef Nejdl s tím, že z celé republiky by se měly zúčastnit čtyři stovky lidí v krojích.

Původně měla náš kraj pokaždé reprezentovat šestičlenná skupina tvořená vždy párem z Horního i Dolního Chodska a Plzeňska.

„Chtěl jsem vyslat pár z Postřekova, ale vzhledem k tomu, že mají dlouho dopředu domluvenou návštěvu přátel z Chorvatska, nemohou se zúčastnit. Proto pojede na uvítání i loučení s papežem do Prahy čtveřice z Dolního Chodska, samozřejmě oblečená do různých krojů, spolu s ní pak ještě pár z Plzeňska,“ vysvětlil Nejdl.

Na vítání papeže byli vybráni Anna Císlerová, Marta Růžková, Miroslav Kaše a Luboš Pittr – všichni z Mrákova.

„Je to veliké nadšení, to se nikomu nenaskytne, že může při takové příležitosti reprezentovat Plzeňský kraj. Nic podobného jsem nezažil a hned tak nezažiji. Sice nevím, jak blízko se k papeži dostaneme, ale určitě jsme všichni zvědaví, jaké to bude. Moc se těšíme,“ uvedl Deníku vedoucí skupiny Miroslav Kaše.

Zda se s papežem Benediktem XVI. Chodové setkají osobně, neví ani Josef Nejdl.

„Podrobnosti se dozví až na místě. Odjíždějí v pátek ráno v šest z Mrákova, aby byli mezi osmou a půl devátou v Praze. Tam zřejmě projdou nějakou bezpečnostní prohlídkou,“ říká Nejdl s tím, že druhá skupina, která bude přítomna při odletu papeže, do Prahy odjede v pondělí hodinu po poledni.

Co Chodové očekávají od návštěvy?

„Těžko říct. Určitě to bude něco výjimečného, neboť každý den člověk papeže nevidí. Je to rozhodně čest se tam dostat,“ říká vedoucí druhé skupiny Tomáš Johánek z Mrákova a dodává: „Pro mne, jako křesťana, je to velká čest, i rodiče byli potěšeni, že tam mohu jet. Obavy z toho, jak vše dopadne, nemám, spíše očekávání, protože nevím, jak to bude probíhat.“

Spolu s ním pojedou v pondělí do Prahy Marie Kupilíková ze Spáňova, Jan Vondraš z Mrákova a Marie Johánková z Bořic.

„Vezmu si těžký, sváteční kroj. Určitě mne čeká velký zážitek, i když nevím, na jakou vzdálenost nás ke Svatému otci pustí. Ale každopádně lze říci, že možnost vítat a loučit se s papežem se nikomu z nás pravděpodobně už vícekrát nenaskytne,“ myslí si Marie Johánková.

Dojmy a zážitky Chodů ze setkání s papežem Benediktem XVI. přineseme po ukončení papežovy návštěvy.