„Minulou sobotu jsem vydal zákaz napouštění bazénů, kropení zahrádek a mytí aut. Brzy ho můžeme odvolat, teď už je to lepší,“ sdělil chodovský starosta Jan Etzl s tím, že dodržování zákazu také hlídají.

„S vodou jsou tu problémy snad každý rok. Máme sice vydatné zdroje, ale malou kumulaci. Voda nám utíká do polí,“ poznamenal Etzl. Chodov má společný vodojem se sousedním Trhanovem. Obce se ve spolupráci s provozovatelem vodovodu firmou Praves dohodly na vybudování dalšího vodojemu.

„Stavět se bude v průběhu července. Budou to dvě nádrže, každá o obsahu 50 kubíků. Od Krajského úřadu v Plzni jsme na stavbu dostali 900 000 Kč, Trhanov přispěje 388 000 Kč a my dáme 536 000 korun,“ vysvětlil chodovský starosta. Jeho kolega v Trhanově Ondřej Frei obyvatele k šetrnému zacházení s vodou také vyzval.

„Vyhlásili jsme to v pondělí spíše jako upozornění. S vodou občas problémy máme, ale vždycky jsme to nějak přežili. Je zvláštní, že lidé nám v obci ubývají, ale voda stejně nestačí,“ divil se Frei a dodal: „Každý se chce koupat doma v bazénku. Ty malé, nafukovací spotřebují třeba tři kubíky vody. Jenže to si je tu napustí dvacet lidí, a jeden vodojem je pryč.“

I když bylo vody každý rok málo, přísná opatření většinou stačila. „Praves měl sice vždy připravenou cisternu s pitnou vodou, kterou by nám přivezl, ale nikdy jsme to nemuseli využít,“ prozradil Etzl. Nový vodojem by měl být k dispozici rychle.