Sedmdesátiletý starosta pochází z Mělnice a než odešel do důchodu, pracoval v opravně Západočeského autodružstva v Horšovském Týně. Může se pochlubit čtyřmi dětmi, osmi vnoučaty a třemi pravnoučaty.

Co důležitého se vám v obci podařilo v posledních letech vybudovat?
Nejdůležitější bylo, že se nám podařil vodovod. Stávalo se totiž, že někdo přišel z práce domů a nemohl se ani umýt, protože prostě nebylo dost vody. To už jsme si řekli dost a vodovod úspěšně dokončili v roce 2006. Předloni jsme také zrekonstruovali větší část místní školky, zateplili ji a vyměnili okna. Byla to nutnost, protože se školka už rozpadala. Byla to stará přístavba, kterou kdysi dělal podnik Rudé doly Jeseník. Měla vydržet dvacet let, ale stojí už padesát let.

Kolik dětí máte nyní ve školce?
Kolem osmnácti. Chodí k nám nejen z Mířkova, ale i ze spádových obcí a okolí, kde jim školka chybí.

Mívali jste tady i základní školu, kdy jste ji museli zavřít?
Školu jsme zavřeli v roce 2005, protože prostě nebyly děti. Nedali jsme dohromady už ani osm dětí. V obci by jich sice bylo dost i na to, aby tu školu naplnili, ale rodiče je raději začali vozit s sebou tam, kde pracovali. Nyní děti z Mířkova docházejí do školy v Horšovském Týně.

Jaké máte s bývalou školou plány do budoucna?
Plánujeme, že bychom jí jednou mohli předělat na byty. Byla to velká dvoutřídka, takže myslím, že by tam mohlo vzniknout kolem šesti bytů. Musela by se samozřejmě kompletně zrekonstruovat a přišlo by to možná na osm milionů korun.

Co dalšího v obci chystáte?
V současné době připravujeme především kanalizaci, když už jsme zvládli ten vodovod. Už třetím rokem máme územní rozhodnutí, byli jsme ale na dva roky vyřazení z dotačních programu ministerstva životního prostředí, protože jsme obec do dvou tisíc obyvatel, která nemá prioritu. Teď do toho ale jdeme znovu. Před čtyřmi lety měla kanalizace podle projektu přijít na 22 milionů korun. Uvidíme, jak za tu dobu narostly ceny a kolik nás to bude stát nyní. Máme také bytovku s osmnácti byty, kterou budeme letos zateplovat za čtyři miliony korun. Ty nám přiklepli z programu Zelená úsporám.

Ještě něco vám chybí?
Potřebovali bychom bezdrátový rozhlas pro spádové obce, aby i v Křakově a Novém Dvoře věděli, co tady hlásíme. Máme pouze drátový rozhlas v Mířkově. To je taky taková bolístka. A až uložíme kanalizaci do země, čekají nás komunikace. Chodníky potřebujeme jako sůl, obzvláště tam, kde chodí děti ke školce. Silnice bývají rozbité, auta jezdí rychle a děti nemají ani kam ´uskočit´. A opět nás komunikace přijdou na řádově miliony korun.

Stalo se vám někdy, že by vám nějakou dotaci neschválili?
Ne, dotace získáváme úspěšně, dostali jsme na školku, na veřejné osvětlení, chodníky, zahradní techniku, odpočívadla a tak dále. Pomáhá nám i členství ve sdružení Sedmihoří.

Jak vypadá společenský život ve vaší obci?
Fotbalisté pořádají každoročně fotbalový turnaj, pořádáme pouť, maškarní bál pro děti či večerní bál pro dospělé.

Jak v obci funguje hospoda?
Hospoda se na zimní sezonu zavírá. Od prvního prosince do konce února má zavřeno a od prvního března by se měla opět rozběhnout.

Máte v obci nějaký problém, který vás nyní trápí?
Právě nyní nás dost trápí rozbitá silnice. Po zimě bývá vždy děravá, ale letos je to obzvláště hodně špatné.

Jak je to s počtem obyvatel, klesá nebo naopak stoupá?
Bohužel malinko ubýváme, měli jsme přes tři sta obyvatel. V Novém Dvoře bylo hodně kazašských Čechů, kteří odešli za lepšími výdělky. Teď máme ve všech obcích dohromady kolem 285 obyvatel.

Plánujete rozšiřování obce?
Ano, připravuje se územní plán a v něm se počítá s lokalitami, které bychom mohli vykoupit na stavební parcely. Zatím zájem o parcely není, ale jakmile bude, pustíme se do toho.