Obyvatelé západní části Domažlic se musejí spoléhat na majitele rodinných domů, že budou uklízet sníh z městského chodníku, který přiléhá k jejich nemovitostem. Příspěvková organizace města, Domažlické technické služby (DTS), ho totiž podle zjištění Deníku nemá v plánu zimní údržby.


„Dávejte si pozor, je tam pod popraškem led,“ upozorňoval redaktorku Domažlického deníku muž, který včera ráno zmíněnou ulicí procházel.
Z chodníku v Kozinově ulici (ve směru od města) počínaje křižovatkou u letního kina a konče u křižovatky před prodejnou totiž pracovníci DTS neodstraňují sníh.


Udržují pouze užší chodník bezprostředně sousedící se silnicí na její opačné straně. Od okružní křižovatky U Golema projdete bezpečně pouze kolem letního kina, dál zájem technických služeb končí a začíná až na chodníku u semaforů a autobusové zastávky před prodejnou.


Cesta pro pěší, o kterou se DTS nestará, je od silnice oddělena svahem. Podle místních obyvatel je daleko širší, pohodlnější pro chůzi a hlavně bezpečnější pro desítky dětí jdoucích do školy ze sídlišť Palackého, Kosmonautů a 17. listopadu než chodník pod bývalými kasárny.
Technické služby prý ale zmíněný úsek chodníku nemohou udržovat.


„Zimní údržba se v našem městě, stejně jako v ostatních městech, provádí v souladu se Zákonem o pozemních komunikacích. Možná vám něco přijde logické více a něco méně, ale je to pohled individuální a každý občan může mít jiný. Proto toto řeší zákon, ve kterém jsou jasně daná pravidla, kterými se všichni musíme řídit. Jsou stanovena také v paragrafu 27, v odstavci čtyři, kde se řeší odpovědnost na takzvaných přilehlých chodnících. Z toho vyplývá, že jsou v našem městě chodníky, které udržuje město Domažlice prostřednictvím příspěvkové organizace DTS, a chodníky, které mohou, ale nemusejí, udržovat vlastníci přilehlých nemovitostí,“ uvedl na dotaz Deníku šéf DTS Jaroslav Zavadil.

Dodal, že povinnost vlastníkům není zákonem dána, pouze odpovědnost, a závisí na jejich libovůli, zda odstraňováním sněhu předejdou případným škodám či nikoli. „Co se týče zimní údržby z naší strany obecně, uvádím pro doplnění, že v souladu s výše uvedeným zákonem je sestaven vícestránkový plán zimní údržby našeho nemalého města, podle kterého se naši pracovníci snaží především v nočních hodinách, ale i v denních zimní údržbu provádět,“ zakončil Zavadil.


Je plán zimní údržby natolik nenapadnutelný a stoprocentní, že by se s ním nedalo nic dělat?


Pokud už vozidlo zimní údržby jede Kozinovou ulicí, zmíněný úsek musí nějakým způsobem absolvovat. Nebylo by vhodnější, než jezdit vedle po silnici, nevybočovat z trasy a chodník sněhu zbavit?


Na tyto doplňující otázky už ale Deníku DTS neodpověděly.


Protože chodník je na hlavním tahu do centra a chodí po něm stovky lidí, Domažlický deník zjišťoval, zda je možná změna plánu zimní údržby.


„Určitě se to dá přehodnotit, je to zajímavý podnět. Přednesu ho v pondělí na jednání rady města. Projednáme, jak zmíněné lokalitě pomůžeme. Navíc se ve sněmovně právě v těchto dnech projednává zákon, který by měl změnit způsob údržby chodníků. Po novu by se o ně měl starat vlastník, tedy obce a města,“ konstatoval k problematice místostarosta Dalibor Kubů, který má technické služby na starosti.