Své dovednosti zde mohli předvést nejen pejsci s rodokmenem, ale i obyčejní voříšci.

„Na agilitách už tradičně převažují border kolie, protože jsou to velice inteligentní psi, kteří se nejlépe učí,“ objasnila předsedkyně domažlického kynologického klubu Hana Slachová s tím, že na druhém místě jsou letos Šeltie.

Úkolem psů bylo za povelů jejich páníčků co nejrychleji, a pokud možno bezchybně proběhnout trať, na které je čekala kladina, tunel, slalom, houpačka, kruh či skokové překážky.

Největšími favority se během soutěže jevili border kolie Rohan, Gondor a Pipin Jana Smočka z Prahy.

„Po prvním parkuru jsme obsadili první, druhé i třetí místo. Teď jsme si to ale zkazili. Člověk musí umět i prohrávat.“

Závodů se zúčastnila i Alena Kolářová s pětiletým psem bearded collie se vznešeným jménem Night Bird Černý faun, kterému panička říká zkráceně Najby, a Zuzana Vainarová s tříletým královským pudlem Aredondem, řečeným Douďa.

Obě přijely z Plzně.

„Chybička se vloudí a většinou ji způsobí panička. Na vítězství zrovna nepomýšlíme. Myslím, že nemáme velkou šanci. Jsou zde psi, kteří běhají reprezentaci, a to je velká konkurence. Soutěžíme hlavně pro radost,“ říká Zuzana Vainarová.

S tím souhlasí i Alena Kolářová.

„Jezdíme na závody od jara do podzimu téměř každý víkend. Po zimě chybí psům trénink, tak po nich nemůžeme hned napoprvé chtít kdovíjaké výkony.“