Ohodnoťte tento kemp v anketě v pravém sloupci.

Ve známém letovisku Babylon nedaleko Domažlic se desítky let nachází autokemp. Vyhledávaný byl už v dobách totality. Tehdy ho provozovaly Komunální služby Domažlice a doslova praskal ve švech, neboť vzhledem k nedaleké hranici s tehdejší SRN si zde dávali dostaveníčko 'východní Němci' se svými příbuznými ze Západu.

Dnes je Autokemp Babylon členem asociace ACSI, která pečlivě hlídá úroveň a nabízené služby kempů.

„Když se po revoluci Komunální služby Domažlice rušily, město kemp nechtělo. Náhodou jsem tehdy v Domažlicích potkal likvidátora 'komunálu', který mi ho nabídl. Přijal jsem a myslel si, že to bude na dva, tři roky, ale už jsem tady 17 let,“ říká vedoucí kempu Rudolf Hálek.

Po několika letech sice kemp převzala obec Babylon, ale pro šéfa Hálka se nic nezměnilo. „Naše 'eseróčko' vytvořilo společný podnik s Obecním úřadem Babylon, který smluvně vložil kemp na 15 let do naší správy,“ podotýká Hálek.

Babylonský autokemp leží v klidném prostředí u lesa a má turistům co nabídnout. Na rozlože téměř tři hektary stojí deset čtyřlůžkových, patnáct šestilůžkových a dvaatřicet třílůžkových chat. „Máme i jednu dvoulůžkovou, ale ta je permanentně obsazená,“ dodává vedoucí kempu.

Autokemp Babylon je prostorný, na trávnících je dostatek místa i pro stany. Návštěvníci mají možnost využít kromě ubytování i další služby. K dispozici je ve společných sprchách teplá voda 24 hodin denně. „Sprchy nemáme na žetony. Často se stává, že přijedou Němci a ptají se, zda nám tu teče teplá voda. Když zjistí, že po čtyřiadvacet hodin denně a navíc nepoužíváme mincovníky, zůstávají,“ vypráví vedoucí kempu.

Těm, kteří nebydlí ve čtyř– nebo šestilůžkových chatách, jež jsou kompletně zařízené, pak slouží 20 chladniček. Nechybí nápojový automat, dále hřiště a pískoviště pro děti. Dvakrát týdně – ve středu a v neděli hraje v kempu skupina Country Babylon.

K oblíbenému babylonskému rybníku, který je využíván jako přírodní koupaliště, je to z kempu pěšky pár minut. Hodinu před polednem se v kempu denně otevírá restaurace a je v provozu do půlnoci.

„Jezdím sem na Babylon od roku 1973, tedy už téměř 40 let. Je nás tu vždy celá parta včetně dětí a jsme tu naprosto spokojení. Jak lidi, tak i já. V sobotu jsme naplnili celkem čtrnáct stanů po čtyřech lidech,“ uvedla Deníku Silva Drábková z Ústí nad Labem.

Po dvanácté je letos s rodiči v Babylonu Lukáš Pospíšil z Popovic v Českém ráji. V Babylonu si našel kamaráda, Pepa Hrubeš je zde už podesáté, a další Kladeňák, osmiletý Kuba Lisa, sice poprvé, ale říká za sebe i kluky: „Moc se nám tu všem líbí.“

„Snažíme se udržet kemp v co nejlepším stavu tak, jak nám to podmínky dovolují. Lidé sem jezdí opakovaně, někteří vyloženě na houby, které si domů odvážejí už zavařené ve sklenicích. Mají je možnost zavařit ve společné kuchyňce. Letos, řekl bych, je příroda zvláště štědrá,“ dodává vedoucí kempu Hálek.

Do Autokempu Babylon se řada lidí každoročně vrací.

„Léta už tvoří velkou část naší klientely návštěvníci ze severních Čech. A šedesát procent se jich vrací. Pokles návštěvnosti jsme zaznamenali u Holanďanů. Samozřejmě jsem zkoumal, co může být jeho příčinou. Zjistil jsem, že za ním stojí taková holandská zvyklost. Tamní turistické kanceláře každoročně vyberou nějaké místo či zemi. Udělají propagaci a pak Holanďané jakoby na povel míří právě tam. Jeden rok to byla Česká republika, další rok se sféra zájmu posunula opět jinam,“ vysvětluje Hálek s tím, že v kempu kromě již zmiňovaných Holanďanů byli i další cizinci, z vůbec největší dálky přijeli Američané.

Přesto však během řeči naráží na současný stav světové ekonomiky: „V minulosti jsme mívali vše obsazené od půlky června do konce srpna. Letos je kemp poloprázdný, zatím pokles odhaduji tak na 70 procent. Své udělalo počasí i evropská krize. Ale sondujeme v ostatních kempech v republice a všude je to podobné.“

V kempu, kde se o pohodlí lidí stará vedoucí, čtyři recepční, dvě uklízečky a údržbář, by rádi přivítali daleko více návštěvníků. Třeba i jen pod stany.

Pokud by chtěl vedoucí na dovolenou přilákat turisty, co by jim vzkázal?

„Přijeďte. Je tu ticho, krásná příroda a čistý vzduch. Navíc si k nám můžete s sebou vzít i zvířata, na která jste doma zvyklí, a to nejen kočky a psy. Už jsme tu měli například i hosty s fretkami,“ vzkazuje Hálek.

CENÍK SLUŽEB V ATC BABYLON 2009
Dvoulůžková chata: jedno a dvoudenní pobyt 380 Kč, vícedenní pobyt 300 Kč
Třílůžková chata: jedno a dvoudenní pobyt 570 Kč, vícedenní pobyt 450 Kč
Čtyřlůžková chata: jedno a dvoudenní pobyt 760 Kč, vícedenní pobyt 600 Kč
Šestilůžková chata: jedno a dvoudenní pobyt 1 140 Kč, vícedenní pobyt 900 Kč
Osobní vozidlo: jedna noc 50 Kč
Motocykl: jedna noc 40 Kč
Nákladní přívěs: jedna noc 40 Kč
Obytný přívěs, mikrobus, autobus: jedna noc 110 Kč
1 osoba ve vlastním zařízení: jedna noc 40 Kč
Děti do 15 let ve vlastním zařízení: jedna noc 30 Kč
Stan: jedna noc 80 Kč
Přípojka el. energie (stan, obytný přívěs): jedna noc 60 Kč
Příležitostné lůžko (lehátko a lůžkoviny): jedna noc 100 Kč
Poplatek za umístění zvířat v chatě, stanu, karavanu: 50 Kč
Lednice: 50 Kč
Poznámka: Ceny chat jsou za jednu noc. K cenám za pobyt osob je účtován obecní poplatek za pobyt ve výši 15 Kč na osobu a den.