Kdyňští začali s rekonstrukcí Masarykovy základní školy. Konkrétně se jedná o odstranění dvou dožívajících montovaných staveb, takzvaných chanosů z osmdesátých let.

„Na místě jednoho chanosu vyroste dvoupodlažní budova, ve které bude deset tříd. Po dokončení této stavby chceme ve zbylém prostoru vybudovat oddechové atrium,“ uvedl starosta Kdyně Jan Löffelmann.

Kdyňským se na tento poměrně náročný projekt podařilo získat dotaci 10 milionů korun ze státního rozpočtu pro letošní rok. Dalších osm milionů uvolní město z vlastních finančních zdrojů.

„Odstranění chanosů bude prováděno ve dvou etapách, a to z organizačních, prostorových a finančních důvodů. Náklady na celou rekonstrukci činí 34 milionů korun,“ dodal starosta s tím, že celá stavba včetně oddechového atria bude dokončena do září 2010.

Podle slov místostarosty města Vladislava Vilímce pocházejí budovy Masarykovy základní školy v Komenského ulici ještě z předválečných let a mají svou nezaměnitelnou atmosféru.

Po sedmdesáti letech chtějí kdyňští vybudováním nového objektu navázat na snahu a úsilí svých předků a podpořit tak kvalitu výuky.

A jak se škola s dočasným omezením a nedostatkem tříd vypořádá? „Budeme to muset nějak vydržet. Od začátku března jsme zajistili náhradní prostory pro čtyři třídy prvního stupně, protože se začalo s bouráním prvního chanosu. Musíme nějak přečkat do září příštího roku, kdy má být dostavěna nová budova s osmi třídami, počítačovou a jazykovou učebnou a také sborovnou,“ sdělila ředitelka Masarykovy základní školy Jaruška Šafránková.