Ranní sluneční paprsky jednoho z prvních jarních dní se proplétají prostornou rampou ve východní části opuštěné budovy v areálu domažlického nádraží. Romantický nádech této scény okamžitě sráží všudypřítomný nepořádek, v němž dominují PET lahve, obaly od potravin, staré hadry i lidské výkaly. Milí cestující, vítejte v Domažlicích!

Právě popsaný obrázek uvidí jako první lidé, kteří do města přijíždějí vlaky po tratích od Plzně a Klatov.

Rampa i budova uvnitř je momentálním útočištěm dvojice bezdomovců, které pravidelně kontrolují místní strážníci.
„Dobrý den, jak se vede? Máte nějaké doklady?" ptá se velitel Městské policie Domažlice Petr Kubal muže, kterého náš příjezd probudil na jeho provizorním lůžku na rampě. „Dobrý," dočká se stručné odpovědi.

„Měl byste uklidit ten nepořádek okolo sebe," nabádá bezdomovce. Ten však příliš velké nadšení neprojevuje a mluví cosi o tom, že binec on nezpůsobil. Alespoň z části pravdu mít bude. Pás nepořádku se totiž vine po celé komunikaci a jejím okolí od v současnosti využívané staniční budovy až po vzdálené místo bývalé Soustředěné nakládky a vykládky, kde se před desítkami let překládaly sypké materiály a uhlí do nákladních aut. Množství odpadků nesvědčí o tom, že je na místo natahal jediný muž bez střechy nad hlavou.

Přehlídka nepořádku začíná u igelitových pytlů a končí matracemi i menší sbírkou elektronických zařízení – monitorem či starou televizí. Když se zvedne vítr, radost to nezpůsobí majitelům zahrad u sousedících domů, kterým jejich ploty ´vyzdobí´ drobnější odpadky.

„Za stav je odpovědný vlastník pozemků a chátrající budovy. Tím jsou České dráhy. Stav v této oblasti monitorujeme dlouhodobě a nepořádek tu neustále přibývá," popisuje Petr Kubal. „Chceme po vlastníkovi pozemku, aby jej udržoval v čistotě. Podle zákona o obcích může obec uložit pokutu právnické osobě, která neudržuje pořádek a čistotu na pozemku, který užívá nebo vlastní tak, že naruší vzhled obce, až do výše 100 tisíc. V tomto případě se domníváme, že vzhled obce narušován je," konstatuje velitel domažlických strážníků.

„České dráhy jsme vyzvali písemně, aby nepořádek uklidily. Zatím se nic neděje, už nechceme další dobu čekat. Navíc 12. června loňského roku proběhlo jednání mezi námi a Českými drahami, kde bylo dohodnuto, že 2x ročně bude prováděn úklid. Zatím k němu ale nedošlo. Byly bychom také rádi, aby dráhy na svůj majetek soustavně dohlížely," říká Kubal.

„Je třeba zdůraznit, že problémy s bezdomovci by měla řešit města a to nepřísluší Českým drahám. Není v možnostech Českých drah zajistit nepřetržitý dozor u všech nemovitostí," reaguje na výtky domažlické městské policie mluvčí ČD Radka Pistoriusová.

„V rámci každoročního jarního úklidu a na základě dohody s městem Domažlice, připravují České dráhy, a to za nemalé finanční prostředky, opět důkladný úklid nejen zmiňovaných nemovitostí. Uskuteční se na přelomu března a dubna včetně prořezání stromů," popisuje chystané práce drážní mluvčí a doplňuje: „ Úklid ale nevyřeší problém s bezdomovci, kteří ve velké míře zmiňovaný nepořádek dělají. A není v silách ČD jim v tom zabránit."

K represivní možnosti obcí – možnému udělení pokuty Radka Pistoriusová podotýká: „Pokuty pro firmu, která vydá finanční prostředky na úklid nepořádku způsobený obyvateli města, by jistě nebylo správným řešením."