Lidé využívající osobní vlaky či expresy si už pomalu zvykli na výluku před Plzní, zásadní omezení od pátku čeká i na motoristy.
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájí na hlavní silnici I/26 spojující Domažlicko s Plzní rekonstrukci průtahu ve Stodě, a ačkoliv se začne pracovat až v pondělí, objížďka bude platit už teď.

„Je to z toho důvodu, abychom si ověřili, že bude fungovat,“ vysvětlil ředitel plzeňského ŘSD Zdeněk Kuťák. Nejde totiž jen o řidiče, které náhradní trasa povede ze Stoda do Chotěšova přes Mantov. Jde také o obyvatele této obce, kteří se objížďky obávají. Už dříve upozornili, že malá obec s úzkou silnicí plnou zatáček není jako objížďka pro šest tisíc automobilů denně vhodná.

ŘSD nechalo silnici opravit a dopravu do Mantova pustí pouze ve směru z Domažlic na Plzeň. Ve směru na Domažlice se bude jezdit dál Stodem přes staveniště.

Ve Stodě se bude na průtahu pracovat mezi budovou spořitelny a mostem, během prací se z klasické křižovatky u náměstí stane okružní. Práce a s nimi také objížďka by měly trvat do listopadu.

„To je skvělé. Když jsme si oddechli, že je hotový průtah Chotěšovem, kde se na semaforech někdy čekalo i půl hodiny, tak teď bude zdržení ve Stodě,“ ulevil si Jaroslav Feják, který denně do krajské metropole dojíždí za prací.

Bez problémů není ani vlakové spojení do Plzně. Od března osobní vlaky od Domažlic končí ve Vejprnicích a odtud cestující do Plzně vozí autobusy náhradní přepravy. Expresy z Mnichova jezdí do Nýřan a odtud cestující busy odváží do Rokycan, odkud pokračují expresy na Prahu nebo do Plzně. Důvod tříměsíčního omezení je zásadní přestavba trati v oblasti Skvrňan.

„Výluka potrvá do 30. května. Autobusy jezdí výhradně podle výlukového jízdního řádu,“ upozornil na mimořádnost v odjezdových časech Vladimír Kostelný, obchodní ředitel Českých drah v Plzni.

„Ani mně nevadí, že musím ve Vejprnicích přestupovat, jako to, že často jezdí místo moderních souprav – žraloků ty původní s lokomotivou a vagony, ve kterých je původní zašlá koženka a okna, skrz která není vidět ven,“ popsala Věra Žehrovská svoji zkušenost z několika nedělních cest z Plzně do Domažlic.

Ilustrační fotografie.
Zlodějce z domažlického Kauflandu hrozí tři roky vězení