Vydali-li bychom se v Dolní Folmavě po cyklostezce od restaurace U Mlynáře mírně z kopce směrem do vsi, před křižovatkou, kde pak cyklostezka začíná pomalu stoupat lze po levé straně v době vegetačního klidu vysondovat poměrně znatelné pozůstatky prvního mlýna.
Nesl název Schmalz Mühle a ze všech folmavských mlýnů se z něho dochovaly nejvýraznější pozůstatky. Ať už v podobě navršené kupy z jeho destrukce nebo zbytku kamenných základů a rozmetaného zdiva.
O kus dále při toku Teplé Bystřice je poznatelný i mlýnský náhon.
K druhému mlýnu, Folmavskému (Vollmaumühle), či spíše k jeho místu, se dostaneme z předešlé křižovatky vpravo po cyklostezce. Na horizontu ji opustíme a po silnici sjedeme k levotočivé zatáčce, před níž stojí domek a nad ním u cesty křížek. A právě v tomto prostoru nad tokem Teplé Bystřice Folmavský mlýn stával. Zanikl bez sebemenších stop či byl důkladně zbourán. Pouze za mostem směrem k čističce odpadních vod lze rozpoznat zbytky náhonu.
A třetí Šteflův mlýn (Steffel Mühle) stával prakticky až na hranici pod dnes již bývalou celnicí, naproti free shopu a pod tělesem staré silnice. Ani z jeho stavby se nic hmatatelného nedochovalo, kromě terénních nerovností porostlých travou a náletem.
Jeho existenci však i přesto připomíná malý rybniček při toku Teplé Bystřice u hraniční cedule a především betonový mlýnský náhon se dvěma propustmi.
Autor: Petr Bílek