„Je to již nějaký čas, kdy na setkání s partnerským sborem dobrovolných hasičů Weiding padl návrh na uspořádání společného cvičení. Na konci srpna byl znám pevný termín konání výcviku a započalo se s přípravami. Jako téma byla vybrána dálková doprava vody a požár lesního a travního porostu. Jako vhodná lokalita byla zvolena zpevněná komunikace v blízkém okolí obce Šitboř," uvedl Deníku člen domácí jednotky Martin Kopecký.

Z české strany se cvičení zúčastnily jednotky sborů z Poběžovic, Drahotína a Klenčí, z německé pak z Weidingu, Schö᠆nau a Schönsee. „Za zmínku stojí, že město Schönsee je zároveň partnerským městem Poběžovic, takže výcvik měl více než partnerský nádech," podotýká.

Čtvrt hodiny po nástupu se rozezněla siréna ohlašující poplach. „Za mohutného houkání se jednotlivé jednotky rozjely k místu události. Ihned po příjezdu se začalo tvořit dopravní vedení a z CAS 32 T815, která byla nejblíže místu požáru, útočené tříproudové vedení. Devět minut po vyhlášení poplachu se začalo ´hasit´. Voda se z čerpacího stanoviště dostala na místo požáru za 30 minut, což bylo v závěru vyhodnoceno jako velmi dobrý výsledek," konstatuje.

Hasiči z obou zemí sestavili dálkové vedení o délce 1,3 km, přičemž převýšení činilo zhruba 110 metrů. „Je to relativně hodně, ale právě v podmínkách Českého lesa jev zcela normální. Množství dopravované vody činilo 800–1000 l/min., tlak na útočném vedení se pohyboval mezi 0,5–0,9 MPa. Z hlediska charakteristiky požáru bylo vyzkoušeno i hašení vodním dělem, jehož proudnicí dokáže v daném okamžiku protéct 1400–1600 litrů vody za minutu," upozornil hasič.

Po skončení výcviku se jednotky vrátily ke zbrojnici, kde je čekalo nejen vyhodnocení. „Každý zúčastněný sbor obdržel pamětní list. Poté již bylo připraveno občerstvení z naší polní kuchyně v podobě polévky a guláše, o které se postaral Michal Mráz se svým mančaftem. Na jaře se sejdeme na cvičení u sousedů ve Weidingu," zakončil Kopecký.

Ze cvičení českých a německých hasičů na Poběžovicku.