Návrh na vybudování druhé haly na produkci vajec za 100 miliónů korun budou projednávat Malahovští zastupitelé na svém zasedání už tento čtvrtek.

Firma Česká drůbež chce stavbou nové haly v obci zvýšit počet nosnic na dvojnásobných 400 000 kusů a zdvojnásobit tak i produkci současných 60 miliónů vajec ročně. Bude proto muset uzavřít dodatek ke smlouvě, v níž se před sedmi lety zavázala, že bude v obci provozovat pouze jednu halu.

„Podle našich dosavadních jednání vše nasvědčuje tomu, že by se schválením záměru vybudovat halu neměl být ze strany zastupitelstva problém,“ předpokládá starosta Velkého Malahova Václav Brichzin.

Nová hala by měla fungovat podle moderní technologie z Německa, kterou si malahovští zastupitelé u našich západních sousedů již prohlédli. Má přísnější předpisy než jsou ty od Evropské unie a klece poskytnou zvířatům i více prostoru, což by mělo rozptýlit případné obavy ze stran ochránců zvířat či ekologů.

Ekologické hnutí Děti Země totiž chtělo stavbu první haly ve Velkém Malahově soudně blokovat, ale po podpisu smlouvy s investorem a obcí žalobu stáhlo. Firma se zavázala k maximálnímu počtu chovaných zvířat.

Podle nové technologie by měl být slepičí trus v halách ukládán lepší způsobem a vyvážen každý týden, namísto jednou ročně, jak tomu bylo doposud. Jeho převážná většina by se pak měla dodávat do bioplynových stanic.

„Měli jsme výtky k původnímu návrhu, podle kterého se měla stávající hala předělávat na novou technologii až po několika letech. Nakonec se nám ale podařilo dohodnout, že by se technologie haly změnila současně s výstavbou nové,“ říká starosta.

První halu za sto padesát milionů otevřela společnost Česká drůbež ve Velkém Malahově v roce 2003 a podle Brichzina s jejím provozem nyní žádné větší potíže nejsou.

„Zpočátku nás sice trápilo hodně much, to se ale nyní chemicky ošetřuje a už to není problém,“ tvrdí starosta.

Vybudování nové haly by Velkému Malahovu mělo naopak prospět. V současné hale pracuje šest lidí a v novém objektu by měl vzniknout přibližně stejný počet nových pracovních míst.

Obec s ročním rozpočtem kolem tří milionů korun navíc získává každoročně dvě procenta ze zisku společnosti.

„Každý rok dostáváme kolem půl milionu korun. Někdy je to méně, někdy více. Doufáme, že při zvýšení produkce na dvojnásobek bychom mohli časem získávat i dvojnásobek financí,“ říká starosta s tím, že peníze z provozu drůbežárny obci velmi pomáhají. „Rozhodně nejsou zanedbatelné. Peníze pro obec dnes sháníme jako všichni, kde se jenom dá,“ zakončil starosta.