K počátku třetí desítky přeshraničních pěších poutí míří akce, u jejíhož zrodu stál obyvatel Furthu Oskar Kögler (1917 – 2004).

„Pěší pouti z Klenčí do Brodu se letos zúčastnilo přibližně dvě stě lidí, což je méně, než bývá jindy. Převládali Němci, těch bylo více, neboť se pochod křížil s akcí v Caparticích, kde slavili lyžaři z klubu Sněhaři Domažlice jubileum, a zároveň se konala Chodská létobabí lýže," řekl nám ředitel Domažlických městských lesů Jan Benda, který měl na starosti část organizace akce, konkrétně občerstvení u Köglerova zastavení.

Putování tradičně začalo na klenečském hřbitově u hrobu J. Š. Baara. To proto, že pěší pouť vlastně mapuje cestu postav jeho knihy, manželů Králových, již podnikli do furthského kostela, kde si chtěli vymodlit dědice.

Baarovu památku uctili nejprve položením květin k jeho hrobu. Na cestu jim tradičně zazpíval klenečský Haltravan. U Köglerova zastavení v podčerchovských lesích bylo pro poutníky připraveno občerstvení.

„Chodím do Furthu pravidelně, za celou dobu trvání pochodu jsem vynechala asi třikrát. Těším se na setkání s přáteli, popovídání a legraci, kterou si cestou užíváme," řekla nám Marie Janutková.

V cíli cesty ve Furthu (česky Brod) se uskutečnila mše svatá a po ní mnozí účastníci zamířili na posezení do Kolpingova domu (Kolpinghaus). Tam jim zahrála česká muzika – postřekovský Melody club. Poslední autobus s českými účastníky pochodu odjížděl z Furthu o 22. hodině.

Pěší pouť má nové logo

Jubilejní akce se vydařila a pochváleno bylo Gymnázium J. Š. Baara, které pro ni vytvořilo nové logo.

„To se poprvé objevilo na pamětním listu, který nechal udělat pro účastníky akce syn jejího zakladatele a jeho pokračovatel Jürgen Kögler," prozradil Petr Matějka, předseda KČT Domažlice.

„Velice si cením toho, že pan Kögler při vzniku akce vybral právě Baara a Klenčí, toho, že se ujala a mohl se konat už 20. ročník. Je to velký, trvalý a hlavně neformální příspěvek k česko-německému porozumění," říká Karel Smutný, starosta Klenčí.