O tomto víkendu má některé své betlémy na Vánoční výstavě v trhanovském zámku, od 3. do 6. prosince připraví Předvánoční výstavu v místě bydliště. Jeho betlémy a práce žáků mrákovské školy by tam měly zaplnit prostory moštárny klíčovských zahrádkářů.

„Do Trhanova jsem na výstavu zapůjčil 13 betlémů, až na čtyři jsou všechny letošní, těch postavených v tomto roce mám doma ještě osm," nechal se slyšet při našem setkání.

Jaké betlémy jsou v Trhanově k vidění? „Několik betlémů je ´krojových´ a je tam zastoupena celá Česká republika, konkrétně dvě Moravy a čtyři betlémy z Čech od autorky paní Heleny Horálkové. Je to takový průřez betlémy, které mapují kroje. Tři betlémy jsem měl hotové vloni, letos jsem dodělával dva moravské a severní Čechy. Další betlémy jsou od paní Jany Moštkové a v podstatě jsou dělané na zakázku pro jednotlivá města nebo vesnice," vysvětluje betlémář Altman.

Vratislav Altman zapózoval u jednoho ze svých betlémů.Které z vystavených betlémů se líbí jemu?

„Samozřejmě ´krojové´. Jsou na nich jednak lidičky v barevných krojích a pak i zajímavé stavbičky. Líbí se mi ale i princip diarámů, betlémy jsou vlastně jako kulisy v divadle. Krásný příklad je betlém z Poličky, na něm je vidět, jak pěkně vše udělá perspektivu a jak takový betlém město zviditelní. Přitom se jedná o betlém jednodušší na vystřihování i stavbu. Líbí se mi Prachovské skály, které jsou v podobě betlému úplně něco jiného a mají určitou atmosféru. Loni jsem měl betlém tohoto typu jeden, letos jsem jich dodělal šest," vypočítává.

Kromě těchto malých ´staveb´ má doma i další, podstatně větší.

„Je to například Kutnohorský betlém a pak jeden ze Slovenska – to jsou skutečně mohutné věci," podotýká s tím, že doma má připraveno k postavení zhruba 20 betlémů, na ně ale přijde řada v příštím roce: „Už však začínám mít trošku problémy s prostorem."

Uvidí návštěvníci předvánoční výstavy ve Starém Klíčově ty samé betlémy, co jsou v Trhanově, nebo úplně jiné? Kolik jich hodlá vystavit?Vratislav Altman.

„Moc o tom přemýšlím, kolik jich tam dám a zda tam vystavím některé, které jsou k vidění v zámku. To proto, aby nebyly okoukané, a taky aby jich nebylo v moštárně moc," přemítá Altman s tím, že předpokládá umístění asi dvacítky betlémů.

V objektu zahrádkářů totiž nebudou jen betlémy.

„Chtěli jsme, aby tam bylo i něco jiného. Přijdou tam ještě práce mrákovských školáků," připomíná Altman.

„Chtěl bych tam vystavit klasiku, to znamená betlémy důvěrně známých malířů Alše, Lady a Weniga. Pak bych chtěl ukázat také něco zahraničního, přivezl jsem si z Francie figurky z Provence. Úplně poprvé bych tam chtěl předvést i vlastní betlém, který jsem letos vyřezal z lipového dřeva. Zkusil jsem takový základ – Svatou rodinu. Je to čisté dřevo, jen namořené, aby se nešpinilo," konstatuje.

V Klíčově by chtěl návštěvníkům nabídnout i novinky.

„V Trhanově jsou, řekl bych, menší věci, u nás bych chtěl představit naopak větší betlémy. Uvidím podle prostoru, zatím si nedokážu představit, jak přesně to bude vypadat. Vzhledem k tomu, že mám moštárnu 150 metrů od domu, budu improvizovat a zhruba týden tam budu ladit expozici – betlémy spolu s obrázky dětí, aby to nějak vypadalo," prozrazuje na závěr betlémář Altman.

Výstava v moštárně bude otevřena v uvedených dnech od 10 do 12 a od 14 do 18 hodin.

Pozvánka na výstavu do Starého Klíčova.