Přímo radostí bylo sledovat při výlovu Černého rybníka jeho hlavní aktéry. ´Vyzbrojeni´ gumovými kabáty a klobouky, oblečeni do tzv. brodicích kalhot a obuti do nepostradatelných holínek či vysokých, až k pasu sahajících ´broďáků´ pracovali jako dobře seřízený hodinový stroj. Hlavní zátah sítí se uskutečnil s rozedněním, pak už zbývalo vše, co uvízlo v síti, vylovit z vody, roztřídit a zvážit. Ryby poté končily v obrovských nádržích dvou nákladních aut.

„Na pomoci si při výlovech našich rybníků bereme pracovníky Klatovského rybářství. Spolu s našimi zaměstnanci jsou schopni zvládnout výlov za velice krátkou dobu," vysvětlil Jan Benda, ředitel Domažlických městských lesů, jimž uvedený chovný rybník patří.

Výlovu předcházelo strojení

Rybník začali lesáci pomalu upouštět už minulý týden. Upouštění vody, jemuž se také říká ´strojení rybníka´, musí být pozvolné, aby se ryby stačily stáhnout do loviště. „Jezdili jsme sem na kontroly, zda tu náhodou někdo nepytlačí," řekl Deníku domažlický strážník Jaroslav Hartl.

Den D nastal právě v pátek 26. října a výlov rybníka se neobešel bez mnohých zkoumavých pohledů veřejnosti. Dílem to bylo i proto, že školáci měli prázdniny.

„Vzala mě sem babička, protože jsem ještě nikdy výlov neviděl. Je to dobrý," pochvaloval si třeťák Kuba Šíra, který se přišel podívat se sestrou Luckou. To, že musel – ač má prázdniny – brzy vstávat, mu prý vůbec nevadilo, a dokonce si vzal s sebou fotoaparát, aby vše zaznamenal.

A bylo opravdu na co se dívat. Lysí i šupinatí kapři, hbité štiky, obrovští vousatí sumci a draví candáti se rychle stěhovali ze sítě do obrovských kádí. Dokonce se mezi nimi objevila i jedna ryba s dlouhým špičatým rypcem – jeseter.

Co všechno rybník vydal

A zatímco se rybáři v závěru výlovu brodili bahnem, aby z něj vysvobodili ryby, které se nestačily přesunout k lovišti u čapu, na břehu u lovecké chaty začal být ruch. Podobně jako loni si mohli příchozí koupit čerstvou rybu: „Kapři jsou za 60, štiky a sumci za 170, candáti za 230, líni za 90 a amuři za 60 korun," dozvěděli jsme se ceny za kilogram ryb.

„Tyto ceny byly stanovené jen pro prodej při výlovu. Na vánočním trhu budou o něco vyšší, v ceně se musí promítnout další náklady, jako je převoz ryb do sádek, jejich třídění a podobně," vysvětlil ředitel Benda.

O čerstvé ryby byl velký zájem

Na břehu u kádí s rybami na okamžitý prodej to vypadalo, jako když se něco dává zadarmo.

O ryby byl velký zájem a nejen ze strany našinců, ale také od vietnamských spoluobčanů. Byli jsme při tom, když paní ´navigovala´ nakupujícího manžela. Sice jí nebylo rozumět ani slovo, zato její projev připomínal minimálně fandění na fotbalovém zápase. „Ci nahou, neci chupatou," odposlechli jsme posléze a tato slova nám s úsměvem ´přeložil´ jeden z rybářů: „Chce kapra lysce, nechce šupináče."

Rybáři i příchozí měli připravené zázemí

Vzhledem k tomu, že kolem 9. hodiny začala sem tam shůry padat voda, vzali příchozí zavděk občerstvením, které lesáci připravili. K mání byla dršťková polévka, na ohni opečené špekáčky a teplé i studené alkoholické i nealkoholické nápoje. „Byl jsem tu vloni a koukám, jak tady tu chatu ´vyfíkli´," uznale pokyvoval hlavou návštěvník.

„Chatu máme u Černého rybníka jako technické zázemí. Je to vyřazená stavební maringotka, kterou jsme koupili takzvaně za hubičku, a naši zaměstnanci ji vlastními silami takto zvelebili, hlavně obložili dřevem, takže vypadá jako klasická chata," vysvětlil nám původ objektu, u něhož nechybí ani zastřešená veranda s posezením, ředitel Benda.

Jak hodnotí ´rybí úrodu´

´Bohatství´, které tentokrát vydal Černý rybník, lesáky těší.

„Jsme spokojení. Za poslední roky, co zde děláme výlovy sami, je to největší výlov. Počasí přálo, kapři dobře přibývali na váze," pochvaloval si hajný Josef Forst, který má rybníky na starosti.

„Předběžně jsme spočítali, kolik ryb je do metráku, a došli jsme u kaprů k váhovému průměru 2,85 kg," poznamenal Radek Halada.

Co nám řekl dlouholetý rybář

Rybám prospěšný rok nám potvrdil i zaměstnanec Klatovského rybářství, na nějž nám kolegové prozradili, že v oboru pracuje už 46 let.

„Řekl bych, že všechna léta byla spíše tučná. Letos byl ale velmi příznivý rok, ryby mimořádně rostly. Ale zažil jsem i hubená léta, kdy nám kormoráni vybrali násady, třeba v Přehýšově či v metelském rybníku za Horšovským Týnem," zavzpomínal si Bohumil Skala z Úboče.

Na Vánoce budou domažličtí lesáci prodávat hlavně kapry, kdežto štiky a amuři bývají k mání hned po výlovu.