Sehraní jak dobře seřízený hodinový strojek byli opět rybáři, kteří prováděli ve čtvrtek 24. října po ránu výlov rybníku, o který se starají Domažlické městské lesy (DML).

A třebaže se ještě krátce před osmou hodinou rybáři na výlov teprve chystali, krátce před čtvrt na devět se ve vodě objevila poblíž stavidla síť a začal zátah.

V síti se to hemžilo šupinatými i lysými kapry, mezi nimi se mrskaly hbité štiky a na povrch všeho hemžení se snažili proniknout i štíhlí amuři. Nakrátko se objevil i vousatý sumec.

To již každý z rybářů stál na svém místě podle úkolu, který ho čekal. Podběráky vytahovaly ze sítě ryby, které končily na třídícím ´stole´ a z něj podle svého druhu, velkosti v připravených kádích. Další podběráky je z kádí přenášely na váhu, odkud ryby putovaly do velkých kádí na nákladní auto. Ryby ze sítě postupně mizely, jeden z rybářů mezitím po pás ve vodě dělal ´cestičku´ od loviště k ´oku´, které se tradičně vytvořilo na mělčině poblíž rybářských objektů. Po ní se měly ryby dostat k ´čapu´ za většinou svých ´kolegyň´.

U rybníka nechyběli ani ti, kteří noc před výlovem nezamhouřili oči a rybník hlídali – Radek Halada a Karel Votava.

„Je to krásný, vypadá to, že ryb bude dost, možná i lepší. Uvidí se, až se ryby zváží," uvedl Deníku Votava.

„Rybník jsem začal upouštět 10. října. Dnes v noci ho Radek s Karlem hlídali. Pokud by tu nebyli, určitě by si pro ryby někdo přišel. Máme domluvu také s domažlickou městskou policií, která to tady také během vypouštění rybníku kontrolovala," popsal období před výlovem městský hajný Josef Forst, který má u DML ryby na starosti.

Co od výlovu lesáci očekávali? „Když jsme v létě dělali zkušební odlovy, nepočítali jsme s takovým přírůstkem, jaký se nyní ukazuje. Po nepříznivém jaru, kdy v červnu ještě byla zima, a letních vedrech přece jen ryby k podzimu narostly. Předběžně to vidím dobře," odpověděl Forst.

V té chvíli se už několik rybářů soustředilo na ryby v ´oku´. „Léta nám tam zůstávají a musí se ručně vybírat. Letos je to lepší, protože jich tam není tolik," konstatoval Forst.

V té době už se na hrázi u chaty a rybářské kůlny začali houfovat zájemci o koupi ryb.

„Jdu si vyloženě jen pro amura, má výtečné bílé masíčko," prozradil jeden z nich.

Však také nebylo divu, jejich cena ryb byla příznivá a navíc shodná s tou loňskou: kapr za 60 Kč/kg, štika i sumec za 170, candát za 230, lín za 90 a amur za 60 korun.

Mezi koupěchtivými příchozími nechyběli ani tentokrát vietnamští spoluobčané. Ti se naopak soustředili hlavně na candáty a štiky, přičemž požadovali ty největší. Nákup ryb je viditelně těšil, stejně jako pobavil děti, které k Černému rybníku přivedli rodiče či prarodiče.

Cestu – ostatně jako vždy – vážil alespoň na chvilku i domažlický starosta Miroslav Mach: „Ryby jsou pěkné, velké. Rybářům jde práce od ruky, je radost se na ně dívat."

Hodinu po poledni už měli pracovníci DML výlov vyhodnocený. „Výlov nám přinesl přes 30 metráků tržní ryby, dále přes 2 q dravých ryb, 8 q kapra o průměrné hmotnosti 1,5 kg jsme vrátili zpět jako násadu. Na hrázi se ihned prodalo zhruba 6 q ryb. velký zájem byl hlavně o candáty a štiky, letos jsme vylovili pouze dva sumce přičemž jeden se prodal. S tím, co letos Černý rybník vydal, jsme nad očekávání spokojení," řekl Forst.