Černé skládky stále ještě úplně nezmizely z okolí obcí na Domažlicku. Za likvidaci cizího odpadu přitom musí platit obecní úřady, v jejichž katastru se objevil.

„S černými skládkami máme problémy dlouhodobě,“ uvedl Petr Fiala žijící na Pile. „Nebylo výjimkou, že sem přijelo auto z Německa a vyhodilo odpadky u kontejnerů. Naposledy jsme v hromadě odpadků našli věci z nějaké německé kanceláře i s adresou a rozhodli se, že tohle opravdu nenecháme jen tak být a upozornili jsme odbor životního prostředí, aby ve věci něco podnikl. Rozhodli jsme se také, že nejspíš pořídíme a umístíme do obce ceduli v němčině, na které německé návštěvníky požádáme, aby nám tu nevyhazovali odpadky,“ řekl Fiala.

Z obecních pokladen tak zbytečně mizí deseti– i statisíce korun. „Odpadové hospodářství nás ročně stojí kompletně tak 400 tisíc korun. Lidé se díky tomu mohou podobných věcí zbavit už bez dalších poplatků. Když to ale někdo vyveze do lesa, musíme tam poslat našeho zaměstnance, který by jinak mohl dělat jinou potřebnou práci. Zaplatíme navíc odvoz do Lazců a skládkovné,“ uvedl Jan Sazama, starosta Milavčí, v jejichž katastru se černé skládky objevily už několikrát.

Nález skládky by měli lidé okamžitě hlásit policii. „Tomu, kdo černou skládku založí nebo odloží odpad mimo vyhrazené místo, hrozí pokuta do výše 50 tisíc korun. Dopouští se tak přestupku proti veřejnému pořádku,“ vysvětlila tisková mluvčí policistů Vladislava Čejková.