„Včera jsem byl otevírat cyklostezku v Ústí nad Orlicí. Bylo tam nádherně,“ uvedl předseda oblastního výboru KČT Václav Zykmund, který přijel z Plzně vlakem. Spolu s padesátkou dalších turistů vystoupil na českokubickém nádraží, odkud vystoupali na vrchol.

Na Čerchov mohli zájemci dojet i mikrobusem, neboť fungovala kyvadlová doprava z Capartic. Tu kupodivu někteří nevyužili, pár lidí pak až při zpáteční cestě. Na Čerchově se příchozí mohli uchýlit do stanu, který pro ně postavili domažličtí dobrovolní hasiči. Dovnitř se pak při programu doslova nacpalo patnáct desítek příchozích.

Mezi nimi nemohl chybět domažlický starosta Miroslav Mach, dále ředitel Městských lesů Domažlice Jan Benda a za CHKO Český les Petr Smutný a waldmünchenský starosta Franz Löffler, který je zároveň předsedou přeshraničního akčního sdružení Čerchov. Poté, co přítomné přivítal předseda turistů Petr Matějka, promluvili výše jmenovaní vždy několik slov. Jejich slova pro německé turisty tlumočil blížejovský Josef Thums.

Zcela všichni si dělali legraci ze špatného počasí, kdy sváděli tuto skutečnost jeden na druhého. Jednoznačně však z jejich úst zazněly narážky na současný stav Čerchova, zejména budov na jeho vrcholu, ale poukazovali také na jeho dostupnost. Shodně hovořili i o snaze, jak docílit toho, aby stoupla návštěvnost Čerchova.

Ve stanu, kam se také nakonec mlha vkradla, si účastníci setkání zazpívali s Chodovankou (A. Konrády a spol.) a také klenečským Haltravanem. Pamětní listy si sice za pět korun zakoupilo jen 106 turistů, ale odhadem přišlo na Čerchov i za tohoto špatného počasí, kdy se mlha později změnila v déšť, na tři stovky lidí. „Je škoda, že den předtím i v neděli bylo pěkné počasí. Ale mohlo být hůř, nesmíme se na to dívat tragicky,“ řekl včera předseda KČT Domažlice Matějka.