Osm stupňů nad nulou a chůze v mracích, vítr a později i déšť. To byly podmínky, které doprovázely sobotní, v pořadí sedmé Setkání turistů na Čerchově.

„Počasí se nám dnes vymklo z rukou. Je to spíše setkání otužilců, než turistů,“ vítal nás na vrcholu předseda KČT Domažlice Petr Matějka.

„Včera bylo krásně, sice přeháňky, ale tohle jsme nečekali,“ připojil se místopředseda turistů Karel Bílek. Dodal, že v pátek měli spoustu práce, neboť noční bouřka ´vyhodila elektriku´. Pak začali připravovat vše na setkání. „Měli jsme sem ještě dát ve směru od Německa nějakou stěnu, aby to nefoukalo,“ bral počasí s humorem Bílek.

Navzdory tomu mířily na Čerchov desítky lidí – pěší i cyklisté. Ti dříve narození pak využili možnosti přijet z Capartic autobusem.

„Ten vítr je hrozný,“ poznamenala kromě jiných Eva Molinková z Pelechů.

Pěšky z Capartic přišla i trojice bělských turistů.

„Jindra Cvachovcová nás hrozně hnala, udělali jsme to sem za tři čtvrtě hodiny,“ postěžoval si naoko Jiří Mach a pokračoval: „Ještě jsme chytli pěkné počasíčko, zato teď jsme byli rádi za posezení tady v hospůdce. Rozmarné léto přišlo asi za deset minut poté, co jsme došli sem na Čerchov.“

Nedalo nám nezeptat se Bělských na to, jaké datum jim počasí připomíná.

„Odhadovala bych to tak na 11. listopadu, už jen počkat, až Martin přijede na bílém koni“ pronesla rozesmátá Martina Blažková.

Na Čerchov však vážili cestu i lidé z jiných regionů.

„Už jsme sem několikrát šli, vždy tu bylo pěkné počasí. Chodíme na vejšlapy pravidelně, za každého počasí, v zimě v létě. Přijeli jsme do České Kubice, tam svítilo sluníčko,“ vyprávěla nám Zdeňka Krýslová s manželem Stanislavem a synem Martinem ze Srbic na Klatovsku.

Nejstarší a nejmladší

Z Mariánských Lázní přilákal Čerchov 87letého domažlického rodáka Zdeňka Hůrku a jeho manželku, z Plzně zase rodáka z Klenčí, 86letého Karla Hůlu.

„Naší Lucince je rok a čtvrt, s kočárkem jsme šli z Capartic pěšky. Martínkovi jsou tři roky, toho nesl chvilku dědeček,“ řekla nám maminka paní Celundová z Rokycan s tím, že rodiče mají vřelý vztah k Domažlicku.

„Aby ne, poznali jsme se jako vedoucí na táboře v Peci pod Čerchovem,“ připojili rodiče Fričovi.

Na vrcholu nechyběla ani dvojčata z Klenčí se zajímavým doprovodem – dvěma ´tatínky´.

„Tohle je Deniska a Danielka, jsou jim dva roky a měsíc. Kamarád Honza Drbal to vymyslel, manželky jsme nechali v Klenčí v hospodě a sem jsme s dětmi vyjeli autobusem,“ prozradil David Dont.

Nálada byla výborná

A přestože počasí nebylo pro setkání ideální, na Čerchově panovala výborná nálada. Zmoklí a prochladlí se mohli ohřát u krbových kamen v chatě u Kurzovy věže, ostatní se shromáždili v další budově, kde se konal o přivítání a kulturní program.

O ten se postarali trubači z Okresního mysliveckého spolku Domažlice a zejména pak mužský pěvecký sbor Haltravan z Klenčí.

Příchozí uvítal předseda domažlických turistů Petr Matějka, zdravici připojil bývalý krajský předseda turistů Václav Zykmund, posléze i jeho nástupce Josef Sýkora, který přijel na kole.

Setkání si nenechala ujít, ač musela přijet z dovolené v Německu, senátorka Jiřina Rippelová. Nechyběl ani zástupce města Waldmünchen Franz Prifling.

Vzhledem k tomu, že je doba dovolených, omluvili se ti, kteří na Čerchově běžně nechybějí: Jan Benda, Miroslav Mach, Jan Látka, ministr Jiří Pospíšil a předseda furthských turistů Walter Spieß.

Domažlickým turistům pak předal jejich bavorský člen Karl Reitmeier symbolický šek se sumou, kterou ve prospěch Čerchova a hlavně nezbytných a oprav rozhledny – Kurzovy věže, sesbíral u našich sousedů.

Podrobnosti o této sbírce ještě přineseme. Připravujeme také video.