Domněnku, že voda ze všech lesních studánek je pitná, vyvrátila laboratoř Chodských kanalizací a vodáren Domažlice.
„Při odemykání České studánky si většina účastníků s chutí připíjela její pramenitou vodou. Při tom lidském hemžení v jinak zádumčivém lesním zákoutí mě napadlo: Je ta voda opravdu pitná? A jaká je voda v ostatních studánkách pod Čerchovem?“ říká vedoucí laboratoře Jaroslav Jiřinec s tím, že si lidé mohou myslet cosi o profesionální deformaci, ale jemu tyhle otázky nedaly spát.
Hned poté, co se setkal s ředitelem Domažlických městských lesů Janem Bendou, vznesl svoje pochybnosti.
„Shodli jsme se na tom, že by bylo dobré zkontrolovat kvalitu vody nejen v české studánce. Naše akreditovaná odebrala vzorky vody ze čtyř studánek a provedla jejich rozbory,“ pokračoval Jiřinec.
A jak dopadly analýzy? Z nich vyplynulo, že voda z čerchovských studánek je velmi měkká, málo mineralizovaná s minimálním obsahem dusičnanů, vápníku a hořčíku a nízkou hodnotou pH. Parametrům pitné vody však vyhověly pouze Česká a Emerichova studánka. Voda vytékající u Lesní chaty pod vodárnou a u Zelené chýše obsahovala mírně překročené limity koliformních bakterií.
„Zvýšení obsahu těchto bakterií může nastat, pokud do vody spadne například žížala či myš. Z hlediska předpisů taková voda pitná není, jen po převaření,“ vysvětluje Jiřinec a dodává, že výsledky analýz by chtěli zveřejnit přímo u studánek.
Podle jeho slov si každá studánka zaslouží péči a ochranu: „Je lehce zranitelná a jakákoliv činnost v její blízkosti může mít vliv na kvalitu vody.“
Za údržbu čerchovských studánek patří poděkování Domažlickým městským lesům a Klubu českých turistů