Ty se v poslední době těší velké oblibě, a proto jsme vyzpovídali jednoho z jejich hlavních organizátorů Ladislava Čepičku, který je prorektorem na Západočeské univerzitě.

V jakém termínu se Bělské country večery pořádají?
Konají se jednou měsíčně, a to od října do března. Vůbec první koncert se uskutečnil 22. února 2013. Každou sezonu je to tedy šest večerů. Toto období jsme vybrali proto, že se nekonají festivaly a pro muzikanty se jedná o klidnější období. Je tedy jednodušší se s nimi domluvit na termínu koncertu.

Z jakého důvodu jste si vybrali prostory Kolkovny, kde se koncerty uskutečňují?
V Kolkovně, resp. Klubu P&P, se koncerty konají proto, že je to klub, kde se dlouhodobě schází muzikanti na „zpívaných“, a je záruka, že tam bude vždy dostatek zkušených posluchačů. Klub samotný není veliký, a tak kontakt mezi muzikanty a publikem je velmi těsný. Vzniká tu neopakovatelná atmosféra koncertů, která dosud všechny interprety nadchla. No, a samozřejmě je důležitým faktorem vstřícný postoj majitelů klubu. Bez něj by to nešlo.

Podle čeho vybíráte interprety? Jedná se o vaše známé, či máte tipy od kolegů?
Z počátku jsem vybíral kapely podle toho, kde mám kamarády, nebo jsem muzikanty s nabídkou oslovil na nějakém festivalu či koncertu. Teď je ale již zvuk Bělských country večerů tak silný, že mi kapely samy píšou, kdy by mohly přijet zahrát.

Kolik lidí navštěvuje tyto akce?
Za celou dobu konání večerů, a už jich máme za sebou 33, se ještě nestalo, že by nepřišli lidi. Spíš máme někdy problém, aby se vůbec vešli. Běžně chodí kolem 40 lidí, což je příjemně zaplněný prostor. Maximální kapacita je 50 diváků, ale na „hvězdy“ se tam vmáčklo i 55 lidí. A to se potom stojí i podél stěn. Dnes už nechodí jen místní nebo lidé z okolí, ale máme pravidelné diváky i z Mariánských Lázní nebo z Plzně.

Kdo byl největší hvězdou v loňské sezoně a co ještě chystáte v té právě probíhající?
Loňskou sezonu (tedy říjen 2016 až březen 2017) jsme zakončili koncertem Míši Leichta, frontmana plzeňské kapely Cop, který je ovšem vynikající i jako sólový interpret. Dramaturgii máme postavenou tak, aby každý hrál na Bělském country večeru jen jednou. U Míši jsme ale udělali výjimku, toho už jsme tu měli třikrát. Je to dáno především tím, že ho mají diváci opravdu rádi a bereme ho téměř jako domácího. No, a na závěr letošní sezony chystáme koncert René Součka, jednoho z našich nejlepších písničkářů současné doby.

Kdo byl podle vás v loňském roce největší hvězdou country večerů? S jakým předstihem domlouváte účinkující?
Na Bělských country večerech už hrála celá řada vynikajících muzikantů. Pokud bych ale měl vyzdvihnout některé „hvězdy“, je to již zmíněný Míša Leicht, dále pak Jaroslav Samson Lenk, Vojta Kiďák Tomáško, Pavlína Jíšová s Adélou Jonášovou, z kapel pak Poutníci nebo Stařenky, což jsou zakládající členky velmi populární kapely Schovanky. Dá se tedy říci samá „první liga“. Protože se jedná o období, kdy kapely nejsou tak vytížené, zpravidla se stačí domluvit na koncertu pár měsíců předem, ale u významnějších interpretů je to kolem půl roku dopředu.

Kdo všechno se podílí na pořádání této akce a co vám dodává energii pořádat pravidelně tyto večery?
Bělské country večery připravuje celý tým lidí. Já mám na starosti jen dramaturgii a kontakt s interprety, ale největší díl práce odvedou lidé z městského úřadu v čele s panem starostou Liborem Pickou a technikem Alešem Zavadilem. Dlouho nám pomáhala knihovnice paní Marcela Bartoníčková, po které nyní převzala štafetu paní Blanka Triščová. No a samozřejmě majitelé klubu Mikuláš a Maruška Pustovojtovi, ti se starají o to, aby nám tam všem bylo dobře.

Já jsem v Bělé vyrostl, téměř všechny lidi tam znám a mám je moc rád. Proto na začátku byla myšlenka zprostředkovat jim živou muziku, kterou mají rádi. Široko daleko se totiž živě tahle muzika moc nehraje. No a když vidím, že se to daří, že jsou nadšení nejen diváci, ale i kapely, to mi dodává nejvíc energie.

Jak dlouho obvykle vystoupení trvají?
Vystoupení zpravidla trvají dvakrát čtyřicet pět minut s asi patnáctiminutovou přestávkou. Pro interprety to v průměru znamená tak dvakrát deset písní. Ke konci ale přijdou ke slovu diváci, kteří vyžadují další a další přídavky. Už jsme zažili, že se přidávalo i pětkrát. To se koncert potom protáhne klidně i o půl hodiny.

Přes týden pracujete v Plzni. Co vás táhne do Bělé?
Z Bělé pocházím, vystudoval jsem gymnázium v Domažlicích, a tak mám k tomuto regionu rodinný vztah. Kamarádi a známí mě během pátečních večerů nabijí potřebnou energií.

Máte nějaký sen ohledně country večerů?
Sny ohledně Bělských country večerů nemám, ale plány ano. Například bych zde chtěl přivítat Malina Brothers. Problémem je, že kluci jsou velmi vytíženi ve svých kapelách a spolu hrají v podstatě jen nárazově. Trefit se termínem zrovna do jejich turné se nám zatím nepodařilo. Věřím, že se to v nejbližší době, ideálně v příští sezoně country večerů, podaří.