Jako první o letošních prázdninách už tradičně obsadily areál chatek v Orlovicích nad Chodskou Lhotou děti z Plzně a okolí.

Od 1. srpna jsou zde na letním táboře, jehož zřizovatelem je Oblastní spolek Českého červeného kříže Plzeň sever a jih. A kdo jsou celebrity z titulku, objasnil za přispění zdravotnice MUDr. Renaty Jirkové dlouholetý hlavní vedoucí Josef Švamberg.

Celebrity vládnou

„Letošní celotáborovou hru jsme nazvali Světem vládnou celebrity a je inspirována filmovým festivalem v Karlových Varech. Každý účastník už do tábora přijel většinou jako herec, takže se tady pohybují piráti z Karibiku, ABBA, několik Jacksonů, Chaplin, Lady Gaga a další herecké a pěvecké hvězdy,“ vysvětlil Švamberg.

V průběhu našeho povídání se většina z nich přišla představit ve svých typických kostýmech, zdaleka největším překvapením však byla vítězka Wimbledonu Petra Kvitová s raketou a také trofejí – zlatým (v tomto případě mosazným) talířem.

„Dala jsem ve Varech 700 podpisů,“ pochlubila se malá představitelka velké tenistky.

Kousek od centra dění pod plátěným přístřeškem se stolem a židlemi je vybudovaný chodník slávy, kde celebrity pod vedením výtvarné vedoucí Romany Štajerové otiskly své dlaně, ale také si připravily z přírodního materiálu (mechy, lišejníky, větvičky) „Oskary“, ceny pro závěrečné hodnocení hry.

Celkem 42 dětí (proti loňsku o 16 méně) je rozděleno nejen do oddílů starších a mladších, pro celotáborovou hru na čtyři skupiny napříč věkem. Souběžně tak probíhá táborový život v oddílech i skupinách. Oddíly si zvolily své názvy, pokřiky, vyrobily vlajky, oddílová trička pomocí síťové techniky batiky…

Her je mnoho, jmenujme například boj o klíče kabinetů, živé Člověče nezlob se, Šifra mistra Leoparda, Casina. Nechybí ani sportovní turnaje a hry po vzoru soutěže ´Máš minutu´.

Jestliže se dění v táboře točí kolem filmu, je potřeba taky nějaký film natočit a to při dnešních možnostech mobilů či digitálních fotoaparátů není žádný problém. Jednotlivé štáby mají volnou ruku, ale jejich díla by měla zobrazovat život tábora.

Filmy (videoklipy) bude hodnotit odborná porota, vyhlášení vítězů bude v Cannes a oproti tamní Zlaté palmě se v Orlovicích budou udílet Oskaři.

Svět filmu je nutno též dokumentovat fotograficky a tady mají děti jedinečnou možnost poznat techniku vyvolávacího procesu v temné komoře.

Radí odborník

Na letním táboře nezvyklou činnost vysvětluje Štěpán Jirka, vedoucí oddílu a čerstvý absolvent Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě.

„Děti dostanou ráno fotoaparáty Praktiku a Zenit, do každého černobílý kinofilm a mají za úkol zachytit dění v táboře. Večer filmy vyvoláme a druhý den jdeme do temné komory, kterou jsme si udělali ve volné chatičce. A tam už probíhá klasický proces zvětšování a vyvolávání fotografií. Zatím fotografují ti nejmladší a jsou úplně nadšení, protože to nikdy neviděli,“ konstatuje Jirka.

Důkazem jsou Pavlína Vytlačilová (10 let) z Nýřan a Adam Beran (11) v Plzně, kteří ukázali kontaktní náhledy svých kinofilmů. „Děláme si všechno sami,“ vysvětluje Pavlína, která je na táboře prvně, zatímco Adam už po čtvrté, „rozsvítíme zvětšovák a potom papír dáme do vývojky, tam musí být 1 minutu.“

Adam hodnotí život na táboře stručně: „Je to tady hrozně zábavný a vůbec se nenudíme.“

Pestrá činnost

Vedení tábora připravilo pro děti diskotéky, táboráky, promítání filmů (těch skutečných) a celou řadu dalších akcí, mimo jiné i návštěvu aquaparku ve Kdyni.

V loňském roce byl tábor pořádán jako rehabilitační a jedna hodina denně byla zaměřena na cvičení, letos to vedení neřeší přímo rehabilitačním cvičením, ale snaží se zařadit co nejvíc sportovních aktivit a soutěží, aby to rehabilitaci vynahradilo.

Na programu nedělního odpoledne tak byla sportovní hra s názvem „Voda pro Afriku“. Úkolem každého družstva (v tomto případě složeného od nejmenších po nejstarší) bylo ve stanoveném limitu co nejvíc naplnit svoji čtyřlitrovou sklenici – ovšem polévkovou lžící!

Soutěž vedl sportovní instruktor Jan Kuncl, závěrečné měření pozorně sledovali vedoucí Štěpán Jirka a Jan Moravec. Posledně jmenovaný letos dokončil střední zdravotní školu a má podanou přihlášku na medicínu.

„Zatím výsledek nevím, kdyby se to letos nepovedlo, šel bych dělat do nemocnice a další rok bych to zkusil znovu,“ plánoval svoji budoucnost na lavičce u venkovního bazénu, v jehož vodě už všichni dováděli.

V šest hodin čekala táborníky večeře (filé a bramborová kaše), před sedmou nástup, na němž se rozdává pošta (kromě soboty a neděle, ta je vyhrazena rodičovským návštěvám), zhodnotil se den, rozdaly diplomy i ztráty a nálezy, v deset byla večerka.

Letošní tábor stál rodiče 4500 korun, o pětistovku víc než loni a cena možná zapříčinila úbytek dětí. Ani tahle částka ovšem nepokryje náklady na 18 dní pobytu.

Sponzoři nejsou

Sponzorovat dětský tábor není pro firmy patrně příliš atraktivní, a tak se Červený kříž musel letos už druhý rok obejít bez dotací zvenčí.

„Dotoval to oblastní spolek ze svých aktivit,“ vysvětlila doktorka Jirková, „na Plzni severu přišlo hodně lidí o práci, takže odtud je dětí méně. Nebo si mohly dovolit jet jenom na půlku tábora. Hrozí, že by letošní tábor mohl být poslední, což bychom hodně neradi.“

Jakkoliv je tomuto problému věnováno jen pár posledních řádek reportáže, mělo by se v tomto případě (a určitě nejen orlovickém) bít na poplach. Investice do pobytu dětí v přírodě a jejich vzájemného soužití mimo domov a s tím spojených aktivit je podle mého názoru nenahraditelná!

Autor: Zdeněk Huspek

Panorama tábora v Orlovicích.
ÚČASTNÍCI LETNÍHO TÁBORA PLZEŇSKÉHO ČERVENÉHO KŘÍŽE V ORLOVICÍCH. Tábor u malé vísky v okrese Domažlice, která se nachází nedaleko Chodské Lhoty, se každoročně stává vyhledávaným prázdninovým místem pro desítky chlapců a děvčat.