Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čečovičtí mají ve znaku mikulášskou berlu

Čečovice - V minulém díle seriálu jsme si představili znak obce Brnířov. Nyní se podíváme do Čečovic.

27.12.2015
SDÍLEJ:

Znak obce Čečovice.Foto: archiv obce

Tam bylo schválení obecního znaku a vlajky jedním z posledních rozhodnutí, které zastupitelé učinili v uplynulém volebním období v loňském podzimu.

Heraldik Jan Tejkal připravil Čečovickým celkem čtrnáct návrhů, ze kterých mohli vybírat. Vedení obce zveřejnilo jednotlivé podoby znaku a vlajky na facebookových stránkách, aby se obyvatelé Čečovic mohli vyjádřit, který znak se jim nejvíce líbí.

Při rozhodování o finální podobě znaku zastupitelé k názoru občanů přihlédli a po diskuzi se rozhodli vybrat návrh číslo deset.

Nový čečovický znak se tak nese v barvách červené a stříbrné na svisle děleném štítu s břevnem. Tyto barvy představují erbovní znamení rodu píšícího se z Čečovic a připomínaného na tvrzi ve vsi ve 14. století.

Biskupská berla představuje snad nejtypičtější atribut sv. Mikuláše, jemuž je zasvěcena významná čečovická památka gotický kostel.

Trojice koulí je dalším typickým atributem sv. Mikuláše a ve znaku tedy odkazuje rovněž na čečovický kostel. Současně je motiv kruhového předmětu popisovaného jako kotouč nebo jako koule přítomen v klenotu erbu pánů z Velhartic, kteří čečovickou tvrz ve 14. století vlastnili.

Symbol červené pětilisté růže se zlatým semeníkem je převzata z erbu Rožmberků a odkazuje tak na dalšího z vlastníků čečovické tvrze v 15. století Jindřicha z Rožmberka.

Vodorovný pruh u horního okraje štítu ve stříbrném znakovém poli pochází z erbu Lobkoviců, a připomíná tedy renesanční přestavbu čečovické tvrze na zámek v 16. století.

A konečně stříbrno-červeně dělená šestilistá růže představuje modifikaci erbovního motivu Trauttmansdorffů, a odkazuje tak na barokní přestavbu zámku a držení čečovického statku zmíněným rodem.

Víte, které obci patří tento znak?

Uhodnete, které obci patří tento znak s palečným kolem a hvězdami? Odpověď se dozvíte v příštím sobotním vydání Domažlického deníku.

Víte, komu patří?

Autor: Stanislav Šebek

27.12.2015
SDÍLEJ:
Jan Doležel vystoupí v Klenčí.

Varhanní festival v Klenčí uzavře Jan Doležel

Ilustrační foto.

Kriminalisté obvinili pět dealerů pervitinu

Fanoušci jsou nároční, ale dokáží nás hlasitě ocenit

Mrákov – Hudební žně mají v tomto období fanoušci rockové muziky. Minulou sobotu si v mrákovském kulturním domě užili koncert kapel Dymytry a Komunál, v tu následující, 21. října tam od 20.30 hodin vystoupí kapela Kečup. Jedním z členů populární skupiny je zpěvák a kytarista Dan Dobiáš.

FOTO: Čeští i bavorští harmonikáři si v Loučimi zahráli společně

Loučim – V neděli 15. října odpoledne se v restauraci pana Matějky uskutečnilo další setkání přátel harmonik, tentokrát s hojnou bavorskou účastí nejen nástrojů, ale i obecenstva z okolí Degendorfu.

Zloděj ukradl ve Všerubech motorovou pilu

Všeruby – Neznámý pachatel v průběhu uplynulého měsíce ve Všerubech prošel neoploceným pozemkem ke kůlně, kde odstranil visací zámek zajišťující její dveře.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – V české lize suverénně kralují a zdolávají jednu těžkou překážku za druhou. A uspět chtějí také v Evropské lize. Fotbalisty Viktorie Plzeň čeká dnes večer třetí zápas ve skupině G – na stadionu v Lucernu se postaví FC Lugano, poslednímu týmu ve skupině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení