Snaha o záchranu zchátralého zámku v Čečovicích neustane ani letos. Členové Českého svazu ochránců památek – Klubu Ladislava Lábka Plzeň se dál snaží získávat podporu na obnovu historické památky.

V uplynulém roce měli důvod k radosti. K dotaci z Ministerstva kultury ČR se jim podařilo získat ještě jako spoluúčast dotaci od anglické nadace The Friends of Czech Heritage.

„Zástupci nadace se přijeli na zámek podívat, v jejich anglickém newsletteru (zpravodaji) vyšel článek o zámku Čečovice a o naší práci. Tato nadace chce svým zájmem a příspěvkem nalákat i další sponzory. Patří jí za to veliký dík," řekla Miroslava Šusová, hlavní iniciátorka obnovy zchátralého zámku.

Bál pro zámekCountry bál, jehož výtěžek bude použit na záchranu zámku v Čečovicích, se koná v sobotu 16. ledna od 19.30 v Lidovém domě ve Staňkově. Hraje skupina Album, o předtančení se postarají stepařská „jakoškolička" Horšovský Týn a Duhovky, nebude chybět tombola. Oblečení v country stylu vítáno, vstupné 90 Kč. Rezervace: info@csopa.info, mobil: 773 593 217.

V uplynulém roce se pustili do rekonstrukce záklopového stropu v přízemí a podlahy v prvním patře. Nacházejí se zde totiž stále pozůstatky ohořelých, promáčených a škůdcem napadených stropních trámů v prostoře mezi patrem a podkrovím severovýchodní místnosti východního křídla.

Šusová právě domlouvá se staňkovskou stavební firmou, jež má již s pracemi na čečovickém zámku zkušenosti, další práce, které by na zámku mohly proběhnout letos.

„Do konce ledna musíme podat žádost na dotaci z havarijního fondu, tak abychom věděli, co si můžeme dovolit. Musíme mít spoluúčast čtyřicet tisíc korun, tak snad polovinu vyděláme na bálu a druhou v létě na folkovém festivalu na zámku," doufá.

Svaz totiž již tuto sobotu pořádá na podporu zámku tradiční country bál ve Staňkově. V loňském roce se na něm vybralo deset tisíc korun.

Svaz ochránců památek získal požárem silně zničený objekt zámku Čečovice v roce 1998. Od této doby zde probíhá finančně náročná rekonstrukce. Roky, během kterých zámek stál bez střechy (ta z větší části přečkala požár pouze nad západním křídlem), se promítly do technického stavu budovy jako celku. Přesto se díky podpoře ze strany Ministerstva kultury ČR podařilo během několika let obnovit krovy a střechy. Stav objektu však zůstává i nadále vážný.