Jelikož čáp bílý je u nás monitorovaný pták, tak podle kroužků u uhynulých kusů lze zjistit, kde jsou snesená vejce nebo čapí mláďata v ohrožení. V takovém případě je čas pro pracovníky plzeňského DESOPu – záchranné stanice živočichů.

Ti nyní čapími sirotky doplňovali vybraná hnízda na Tachovsku a Domažlicku – konkrétně hnízdo v Horšovském Týně na sídlišti.

Tam snesli čapí rodiče tři vejce, ale po vylíhnutí jedno mládě uhynulo. Proto byla možnost přidat do tohoto hnízda další mláďata.

Ilustrační foto.
Cvičení: Hasiči likvidovali radioaktivní balík

„Pět čápů jsme přivezli z Jižních Čech ze ZOO Ohrada u Hluboké. Tamní kolegové při zajišťování území zjistili, že na jednom hnízdě došlo k úhynu jednoho z rodičů, tím pádem museli odebrat vejce a dali je do hnízda čápům, kteří hnízdí přímo v ZOO. Jako v loňském a předloňském roce nám poskytli vylíhlá mláďata k adopci,“ vysvětlil vedoucí DESOPu Karel Makoň s tím, že čápata jsou čtyři až pět týdnů stará.

Přistrkování mláďat do náhradních hnízd je fyzicky náročná práce. Jeden člověk vždy musí vylézt na hnízdo a druhý mu v textilním vaku posílá mláďata nahoru.

Záchranáři přidali jedno mládě do hnízda se třemi čápaty v Chodové Plané, ve Starém Sedlišti pak přistrčili dvě mláďata k jednomu a nakonec v Horšovském Týně dali do hnízda ke dvěma stávajícím mláďatům dva nové adoptivní sourozence.

Domažličtí skauti a skautky se zúčastnili mezinárodního kempu
Domažličtí skauti a skautky se zúčastnili mezinárodního kempu

„Všechno jsou to v minulosti odzkoušené páry, tak doufáme, že to vyjde. Letos je to trošku komplikované, čápi přiletěli ve dvou vlnách, jedni okolo 15. března ze Španělska, druzí asi o měsíc déle ze svých původních zimovišť v Africe,“ řekl Makoň a pokračoval: „Čápi jsou dobří adoptivní rodiče, naši mladí jsou v kondici, vycvičeni k pobytu na hnízdo, ale stát se může samozřejmě cokoli. Teď už je to na čápech samotných. Úplně klidně se může stát, že je z hnízda vyhodí, nebo je vyhází nějaký jiný. S adopcí máme bohaté zkušenosti, už jsme adoptovali přes padesát čápů bílých, z toho pouze čtyři se neujali. Tak doufáme, že to nebude letos nijak dramatické, že to bude jako každý rok. Držme tedy čápům palce, ještě mají před sebou zhruba tak tři čtyři týdny na hnízdě, něž začnou létat.“

Na adopci čekají ještě i čtyři čápata z Poběžovic. Ta minulý týden našla prozatímní domov v plzeňské záchranné stanici poté, co kamion zabil jejich otce, když sbíral hraboše na silnici mezi Zámělíčí a Poběžovicemi.

„Čápata máme a rostou, adopce nebyla ještě uskutečněna, ale určitě bude. Počítám tak do dvou týdnů,“ doplnil Makoň.

Jaroslav Čedík, Stanislav Šebek