VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čápi jsou na tom u nás posledních deset let stále hůře. Domažlicko je výjimkou

Domažlicko /FOTO, VIDEO/ – Pro letošní rok byli čápi vyhlášeni Českou společností ornitologickou (ČSO) za ptáky roku. Přesto se na řadě míst jejich příletu nemohou dočkat.

23.4.2014
SDÍLEJ:

Čápi na komíně bývalého zahradnictví v Poběžovicích.Foto: Deník/Milena Cibulková

ČSOnyní eviduje na Domažlicku 18 čapích hnízd, z toho jen sedm je již obsazených. O čápech jsme hovořili s Karlem Makoněm, předsedou Dobrovolného Ekologického Spolku Ochrana Ptactva (DES OP) Plzeň.

Můžete říci, jak jsou na tom letos čápi? Co říkáte tomu, že někteří už přilétli a jiní ne?

Letos je to všude naprosto rozcourané. Čápi začali přilétávat okolo 20. března a byli to pravděpodobně ptáci, kteří zimovali na kontinentu, zřejmě ve Španělsku, takže neodlétali do Afriky. Druhá vlna čápů přilétla až kolem 5. dubna a další ptáci dolétají ještě teď.

Víte, který čáp přilétl letos na Domažlicko jako první?

Co vím a mám hlášeno, první se objevil čáp v Koutě na Šumavě. Řada lokalit je však dosud neobsazených, například v Osvračíně či Havlovicích, kde loni čápi také nebyli.

Čím si to vysvětlujete?

Je možné, že se projevila i na Domažlicku dlouhodobá neúspěšnost hnízdění, tím je myšleno období posledních deseti let, které čápům příliš nepřálo.

Čemu připisujete problematické hnízdění a hlavně vyvádění mláďat?

Každopádně klimatickým změnám, které jsme zaznamenali. Není žádoucí, aby v době líhnutí mláďat bylo příliš velké horko nebo naopak chladno, a to i v době, kdy jsou mláďata malá. Loni to byla, co se týče přírůstků, katastrofická sezona. Celorepublikově se na všem podepsaly dlouhotrvající deště a chladné počasí. Léto bylo pro čápy špatné.

Co pro budoucnost čápů taková sezona znamená?

Jeden špatný rok nic závažného neznamená, nicméně za posledních deset let jsou počty sledovaných a kroužkovaných mláďat na hnízdech výrazně nižší, než bývaly.

Jakému aspektu menší počet odchovaných mláďat přisuzujete?

Je to jednak změnou krajiny a pak i kvůli povětrnostním podmínkám. V době, kdy se čápata líhnou, působí velice negativně vedro a sucho. Velkou roli hraje, jaké je počasí v květnu, zda je pro ně dostatek potravy. Dnes například je ještě spousta hnízd v kraji prázdných a na některých máme jediného čápa. Nedá se ani odhadnout, zda jim jejich protějšky ještě přilétnou…

Karel Makoň s mládětem čápa při kroužkování. Na komíny, kde mají čápi hnízda leze i tehdy, potřebuje-li hnízdo opravit či upravit.

Dá se očekávat nějaký problém?

Čáp, pokud letí z Afriky, čeká na příhodné vzdušné proudy, které ho zanesou nad Evropu. Když takto fouká, bývá to maximálně týden a čápi mohou přeletět moře na teplém vzduchu. Nelze tedy vůbec předpokládat, že by k nám mohli létat po celý měsíc.

Zmiňoval jste, že nevíte, zda zbývající čápi přilétnou…

Někde se zřejmě něco takzvaně semlelo. Nevím, zda ještě doletí, ale věřím, že ano. Nicméně je letošní přílet čápů rozcouraný a hlavně je třeba brát v úvahu to, že malí čápi se většinou v první polovině května líhnou.

Jak dlouho musejí na vejcích sedět?

Trvá to dvacet osm až třicet, někdy dokonce i dvaatřicet dní.

Co vidíte jako nejproblematičtější z hlediska udržení populací čápů? Kdy se dá usuzovat, že nastává skutečný problém?

Průšvih je, když se neúspěšné hnízdění opakuje několik sezon po sobě. Musím podotknout, že čáp dospívá ve třech letech. To znamená, že můžeme v přírodě vidět i pokusy o stavbu hnízd v květnu, červnu i červenci, avšak nejedná se o typické hnízdění, nýbrž o mladé ptáky, kteří se to učí.

Pokud se zaměříte přímo na Domažlicko, kde také není dosud řada hnízd obsazena, máme se obávat, že z našeho regionu čápi úplně vymizí?

Domažlicko patří k těm lepším regionům, kde jsou čápi. Naprosto katastrofální situace je například na Plzni-severu, kde čápi téměř nejsou. je tam pár hnízd, která bych spočítal na prstech jedné ruky. V domažlickém a tachovském regionu díky v minulosti převažující zemědělské krajině nějaká populace čápů je. Dá se říct, že patříte z tohoto hlediska k těm lepším okresům, kde se čápům dosud daří.

Čapí hnízda na Domažlicku

ČÁP BÍLÝ

Čáp už přiletěl

Bělá nad Radbuzou, Domažlice, Draženov, Kdyně (fotografie a video ZDE), Kout na Šumavě, Poběžovice (zahradnictví), Všeruby (náves)

Čáp očekáván

Horšovský Týn, Chodov, Nový Kramolín, Poběžovice (benzinka), Postřekov

Neobsazené hnízdo (letos ani loni)

Dolní Metelsko, Havlovice, Hostouň, Osvračín, Srbice, Všeruby (sloup)

Autor: Milena Cibulková

23.4.2014
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Montážní dělník 11 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů Montážní dělníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 37. Poznámka: Možnost práce na zkrácený úvazek, na DPP, DPČ., Pracoviště Kdyně, Nádražní 703 a Chrastavice 3.. Pracoviště: Janika s.r.o. - provozovna kdyně, nádražní 703, Nádražní, č.p. 703, 345 06 Kdyně. Informace: Ivanna Javorská, +420 776 130 961.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 14 000 Kč

Vychovatelé pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami Pracovník/ce poskytující sociálně právní ochranu v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní doba: nerovnoměrně rozvržená - denní služby - 6,8,12 hodinové, Mzda: 14 000kč -16 000kč - dle praxe a dosaženého vzdělání, Zájemce musí splňovat předepsané vzdělání dle zákona 359/1999 Sb. § 49a - http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1999-359, Požadavky: zaměstnavatel si může vyžádat doložení trestní bezúhonnosti, empatie, pečlivost, trpělivost, Hlavní prac. náplň: péče o děti ve věku od 0 - 18 let, Zájemci mohou zasílat životopisy do zařízení:, Jana Thomayerová, e-mail: zdvop.robinson@seznam.cz, tel: 379 789 694. Pracoviště: Zdvop robinson klenčí p. č., 345 34 Klenčí pod Čerchovem. Informace: Jana Thomayerová, +420 379 789 694,725 595 991.

Výroba - Výroba Mistr ve výrobě 30 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci v ostatní výrobě mistr - svařovna. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zkušenost s vedením lidí.Technické znalosti a zkušenosti se svařováním. Organizační schopnost, přirozená autorita, zručnost. Orientace v technické dokumentaci. Organizace a kontrola výroby ve všech jejích fázích. Optimalizace výroby a sledování výkonu na pracovišti., Organizace směn a zadávání práce. Ranní a odpolední směna. Znalost NJ výhodou. , životopisy zasílat na výše uvedenou e-mailovou adresu.. Pracoviště: Wagner metall concept k.s., Chrastavická, č.p. 165, 344 01 Domažlice 1. Informace: Jana Bradáčová, +420 379 738 512.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Ostatní specialisté v oblasti zemědělství odborný 20 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti zemědělství odborný rada: referent/ka DO - terénní inspektor/ka (Domažlice). Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Popis práce: provádění kontrol na místě u žadatelů v PP, HRDP, SOT, PRV v rámci IACS podle stanovených postupů a dle plánu kontrol, zpracování kontrol a zadávání jejich výsledků do IS, spolupráce při zobecňování nálezů z kontrol, Zajímavá a pestrá práce v přátelském a inspirativním týmu., - systemizovaná platová třída 12., zařazení podle nařízení vlády č. 304/2014 Sb. ve znění pozdějších předpisů, - služební poměr na dobu neurčitou, - 25 dní dovolené + 5 dní zdravotního volna navíc, - další placené překážky v práci pro státní zaměstnance (např. 1 den na vyřízení osobních záležitostí), - stravenky v hodnotě 100 Kč/odpracovaný den, - pružná služební doba, - možnost profesního růstu (osobní vzdělávání pomocí individuálních vzdělávacích programů), - stabilita zaměstnání, - mobilní telefon s neomezeným voláním a SMS včetně 1,5 GB internetu, Nutný e-mailový nebo telefonický (pracovní dny 8 - 16:00 hodin) kontakt.. Pracoviště: Státní zemědělský intervenční fond - pracoviště domažlice, Haltravská, č.p. 438, 344 01 Domažlice 1. Informace: Ondřej Kudibal, +420 731 633 988.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Neznámý řidič poškodil sloup se zrcadlem v Loučimi.

Neznámý řidič zničil zrcadlo u hlavní silnice v Loučimi

Domažlický pivovar prochází přestavbou.

Vzácnou fresku vrátí po obnově do nové pivnice

Nehoda taxíku a kamionu má 150 tisícovou škodu

Domažlice – V noci ze soboty na neděli došlo nedaleko domažlického kostela U Všech svatých ke střetu taxíku a kamionu.

Utýrala neteř. Ji samotnou v dětství surově bil otec

Plzeň – Hrozí jí až šestnáct let za mřížemi, její rodina, která dorazila obžalovanou Denisu M. podpořit až Jeseníku, je ale přesvědčena o její nevině.

Horšovskotýnští žáci vařili v Německu

Horšovský Týn – V polovině března se patnáct žáků horšovskotýnské základní školy za doprovodu pedagožek Anny Ježkové a Písaříkové vydalo na workshop s kuchařem v partnerské škole Naabtal-Realschule v bavorském Nabburgu.

Zloděj okradl dobrovolné hasiče ve Vidicích

Vidice – Dne 16, března přijali policisté obvodního oddělení Horšovský Týn oznámení o krádeži věcí v hasičské zbrojnici obce Vidice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT