ČSOnyní eviduje na Domažlicku 18 čapích hnízd, z toho jen sedm je již obsazených. O čápech jsme hovořili s Karlem Makoněm, předsedou Dobrovolného Ekologického Spolku Ochrana Ptactva (DES OP) Plzeň.

Můžete říci, jak jsou na tom letos čápi? Co říkáte tomu, že někteří už přilétli a jiní ne?

Letos je to všude naprosto rozcourané. Čápi začali přilétávat okolo 20. března a byli to pravděpodobně ptáci, kteří zimovali na kontinentu, zřejmě ve Španělsku, takže neodlétali do Afriky. Druhá vlna čápů přilétla až kolem 5. dubna a další ptáci dolétají ještě teď.

Víte, který čáp přilétl letos na Domažlicko jako první?

Co vím a mám hlášeno, první se objevil čáp v Koutě na Šumavě. Řada lokalit je však dosud neobsazených, například v Osvračíně či Havlovicích, kde loni čápi také nebyli.

Čím si to vysvětlujete?

Je možné, že se projevila i na Domažlicku dlouhodobá neúspěšnost hnízdění, tím je myšleno období posledních deseti let, které čápům příliš nepřálo.

Čemu připisujete problematické hnízdění a hlavně vyvádění mláďat?

Každopádně klimatickým změnám, které jsme zaznamenali. Není žádoucí, aby v době líhnutí mláďat bylo příliš velké horko nebo naopak chladno, a to i v době, kdy jsou mláďata malá. Loni to byla, co se týče přírůstků, katastrofická sezona. Celorepublikově se na všem podepsaly dlouhotrvající deště a chladné počasí. Léto bylo pro čápy špatné.

Co pro budoucnost čápů taková sezona znamená?

Jeden špatný rok nic závažného neznamená, nicméně za posledních deset let jsou počty sledovaných a kroužkovaných mláďat na hnízdech výrazně nižší, než bývaly.

Jakému aspektu menší počet odchovaných mláďat přisuzujete?

Je to jednak změnou krajiny a pak i kvůli povětrnostním podmínkám. V době, kdy se čápata líhnou, působí velice negativně vedro a sucho. Velkou roli hraje, jaké je počasí v květnu, zda je pro ně dostatek potravy. Dnes například je ještě spousta hnízd v kraji prázdných a na některých máme jediného čápa. Nedá se ani odhadnout, zda jim jejich protějšky ještě přilétnou…

Karel Makoň s mládětem čápa při kroužkování. Na komíny, kde mají čápi hnízda leze i tehdy, potřebuje-li hnízdo opravit či upravit.

Dá se očekávat nějaký problém?

Čáp, pokud letí z Afriky, čeká na příhodné vzdušné proudy, které ho zanesou nad Evropu. Když takto fouká, bývá to maximálně týden a čápi mohou přeletět moře na teplém vzduchu. Nelze tedy vůbec předpokládat, že by k nám mohli létat po celý měsíc.

Zmiňoval jste, že nevíte, zda zbývající čápi přilétnou…

Někde se zřejmě něco takzvaně semlelo. Nevím, zda ještě doletí, ale věřím, že ano. Nicméně je letošní přílet čápů rozcouraný a hlavně je třeba brát v úvahu to, že malí čápi se většinou v první polovině května líhnou.

Jak dlouho musejí na vejcích sedět?

Trvá to dvacet osm až třicet, někdy dokonce i dvaatřicet dní.

Co vidíte jako nejproblematičtější z hlediska udržení populací čápů? Kdy se dá usuzovat, že nastává skutečný problém?

Průšvih je, když se neúspěšné hnízdění opakuje několik sezon po sobě. Musím podotknout, že čáp dospívá ve třech letech. To znamená, že můžeme v přírodě vidět i pokusy o stavbu hnízd v květnu, červnu i červenci, avšak nejedná se o typické hnízdění, nýbrž o mladé ptáky, kteří se to učí.

Pokud se zaměříte přímo na Domažlicko, kde také není dosud řada hnízd obsazena, máme se obávat, že z našeho regionu čápi úplně vymizí?

Domažlicko patří k těm lepším regionům, kde jsou čápi. Naprosto katastrofální situace je například na Plzni-severu, kde čápi téměř nejsou. je tam pár hnízd, která bych spočítal na prstech jedné ruky. V domažlickém a tachovském regionu díky v minulosti převažující zemědělské krajině nějaká populace čápů je. Dá se říct, že patříte z tohoto hlediska k těm lepším okresům, kde se čápům dosud daří.

Čapí hnízda na Domažlicku

ČÁP BÍLÝ

Čáp už přiletěl

Bělá nad Radbuzou, Domažlice, Draženov, Kdyně (fotografie a video ZDE), Kout na Šumavě, Poběžovice (zahradnictví), Všeruby (náves)

Čáp očekáván

Horšovský Týn, Chodov, Nový Kramolín, Poběžovice (benzinka), Postřekov

Neobsazené hnízdo (letos ani loni)

Dolní Metelsko, Havlovice, Hostouň, Osvračín, Srbice, Všeruby (sloup)