Čtyři volební období stál v čele obce Postřekov dnes 62letý František Friš. Jeho koníčkem, při němž se odreagovával od běžných starostí, bylo sbírání uniforem a také odznaků a medailí. A protože v nedávných komunálních volbách kandidoval do zastupitelstva s tím, že o post starosty už nehodlá usilovat, dobře věděl, že na jeho koníčky – sběratelství – mu tím pádem zbude více času.

„Dosud jsem sbíral uniformy, různé odznaky a vyznamenání, od Pohraniční stráže, dá se říci, mám skoro všechno," říká Friš.

Jeho sbírka není nijak malá, odznaky jsou sice poměrně skladné, ale uniformy už nikoliv. „Řádů a medailí mám dvě stovky, uniforem přibližně padesátku, ty už potřebují hodně prostoru," vysvětluje.

Hodlá svoji sbírku rozšířit?

„To, co bych potřeboval, už k sehnání není, nebo je to za moc peněz. Schází mi dva odznaky, které se dnes prodávají za deset tisíc, ty za ně nedám. Tak jsem si říkal, že k vojně patřilo i kouření, proto jsem se dal na sbírání starých cigaret," říká Friš, o němž jsme nevěděli, že je kuřák.

„Mám takovou zásadu – nevím zda je dobrá či špatná, ale kouřím po 17. hodině a jenom v hospodě. Nekouřím v práci ani doma, po cigaretě nesahám jako jiní při rozčilení, nebo když mám stres," vysvětluje a dodává, že se sběratelsky zaměřil na cigarety z dob socialismu – Sparty, Ex Plzeň, Clea, Luny, Kleopatry a další.

„Mám už ve sbírce staré cigarety jako Letky, Lípy, Partyzánky, Marici, Olympie, Fatimy, Marsky a samozřejmě Startky, pak také nějaké cizí, co se kdysi u nás prodávaly," prozrazuje.

Co na jeho koníček říká manželka? „Ta už mi dávno říká, že jsem se zbláznil (smích). To byly motorky, uniformy, teď mám starost, kam vše uložím. Domů by se to asi nevešlo, zatím jsem měl vše při ruce na úřadu, ale bohudík mám kamarády, kteří mají prázdné chalupy a poskytli mi prostor. Myslel jsem si, že až skončím ve funkci starosty, mnozí se na mne vykašlou – jak to někdy bývá, ale musím říct, že se tak nestalo. Kamarád mi poskytl dvě místnosti a řekl, abych je vyklidil, nepotřebné věci vyházel a udělal si tam, co chci," popisuje Friš.

Odkloní se při současném shánění starých cigaret zcela od věcí, jež sbíral dosud?

„Ne, nenechám to a samozřejmě v tom budu pokračovat. Pro mě jsou teď zajímavé takové věci jako Řád práce, Řád rudé hvězdy, ty se seženou za dva tři tisíce, ty bych ještě investoval, ale desítky tisíc nikoliv, to by muselo být něco hodně extra," odpovídá.

O tom, jak se z koníčku nenápadně postupem času vyvine kůň, ví své.

„Je to jako droga. Když člověk měsíc nic nesežene, tak je nervozní, co se děje, proč nic není, jak to, že nikdo nikde nic na internetu nenabízí. Teď, když jsem z toho takhle vedle, jdu a koupím krabičku současných cigaret a přidám do sbírky. Za 20 let už budou historický kousek," odhalil Deníku na závěr, jak vypadá sběratelská vášeň, ex-starosta obce Postřekov Friš.