V osmdesáti pěti obcích Domažlicka se volilo v říjnu v komunálních volbách. V 65 z nich svůj post obhájili dosavadní starostové, v Babylonu se budou konat v březnu nové volby a devatenáct bývalých šéfů obcí ve svých funkcích skončilo. Někteří odešli do důchodu, jiní hledali nové pracovní uplatnění.

Tyto starosti neměl po ukončení starostování Miroslav Javorský z Otova.

„Užívám si důchodu. Už přesně vím jak to vypadá, když důchodci nemají čas," smál se exstarosta. Podle jeho slov mu ani netrvalo příliš dlouho, než si na novou skutečnost zvykl.

Miroslav Javorský.

„Nestýská se mi po starostování ani drobet. Je to taková pohodička a klídek. Jednak se občas věnuji vnoučatům a začal jsem dělat to, co jsem dříve nedělal, například se věnuji zahrádce a pořídil jsem si také včely a pokouším se včelařit. Zatím mám čtvery a učím se o ně starat. Základy mne naučil kamarád, bohužel již zesnulý Pepík Toman. Byla to jeho zásluha, že jsem se na včely dal. Nechci je na výdělek, ale jako koníčka a také abychom měli nějaký med v rodině pro nás a hlavně pro vnoučata," vysvětlil na závěr exstarosta Javorský.

Bývalý starosta Horšovského Týna Josef Holeček nyní pracuje na Městském úřadě ve Staňkově na Odboru majetku, investic a životního prostředí.

„Jsem tam spokojen, a životní prostředí alespoň částečně souvisí s mou původní lesáckou profesí," říká.

Josef Holeček.

Holeček je stále v kontaktu s děním na horšovskotýnské radnici jako tamní zastupitel, předseda kontrolního výboru, navíc vykonává i funkci krajského zastupitele. Přesto si pochvaluje, že má nyní podstatně více volného času.

„Až se tomu manželka diví," říká Holeček, který vedl Horšovský Týn dvanáct let. „Byla zvyklá se mě vždycky v pátek ptát 'co máš za práci na víkend?' Já se vždycky jen krátce zamyslím a odpovídám 'nic'," směje se bývalý starosta.

Volný čas chce věnovat hlavně rodině, jako myslivec plánuje také častěji chodit do lesa.

„Když jsem skončil s funkci a hledal jsem si práci, tak toho času moc nebylo, teď po Novém roce se to ale ustálilo a věřím, že teď budu les navštěvovat častěji," dodal Holeček na závěr.

Antonín Pazour od loňského roku není starostou Holýšova a ani zastupitelem města, a tak si užívá klidu zaslouženého důchodu.

Antonín Pazour.

„Člověk si musí trochu zvyknout na jiný režim. Snažím se odpočívat, dohánět všechno to, na co nebyl během starostování čas. Věnuji se chalupě, autu, zahradě, chystám se na lyže, ráno si trochu přispím. Mám teď i víc času na vnučky a můžu se snažit splnit věci, ze kterých jsem se dřív vždy vymluvil," říká Pazour. „Zatím neuvažuji o tom, že bych si hledal nějakou práci, ale je možné, že časem přeci jen něco přijde, až nebudu mít stání," dodal.

Změna po volbách nastala i ve Všerubech. Dosluhující starostka Ludmila Rousová sice kandidovala, ale bez ambice stát se znovu starostkou.

Ludmila Rousová.

„Vzhledem ke svému věku a s ním souvisejícím zdravotním problémům už jsem se rozhodla, že bych další čtyři roky nedokázala pracovat s plným nasazením a tak zodpovědně jako dosud," zmínila Rousová. Nyní si užívá vnoučat, pracuje na zahrádce a velice se těší, že čas zbude i na procházky, jízdu na kole a na lyžích.

Čtyři volební období stál v čele obce Postřekov František Friš. I on kandidoval vloni do zastupitelstva s tím, že o post starosty už nehodlá usilovat. Dobře věděl, že mu zbude více času na jeho koníček – sbírání uniforem a také odznaků a medailí.

František Friš.

„Dosud jsem sbíral uniformy, různé odznaky a vyznamenání, od Pohraniční stráže, dá se říci, mám skoro všechno," říká Friš.„Řádů a medailí mám dvě stovky, uniforem přibližně padesátku," vysvětluje.