Na Domažlicku se vcelku podařilo využít bývalé hraniční přechody.

Ve Folmavě, hraničním přechodu do německého Furthu im Wald,  vyrostl v budově, která dříve patřila celníkům a ´pasovákům´, nový free shop a došlo i k rekonstrukci budov a úpravě prostranství před nimi. Přechod roky plný výmolů se nedávno dokonce dočkal nového povrchu silnice.
Podobně se daří využít i hraniční přechod Lísková – Waldmünchen. Zde byla letos  provedena úprava dopravy a  vyrostla tady nová čerpací stanice. Opravami prochází i někdejší budova celníků.

Obec Nemanice, jíž objekt patří, už má plány na její využití. „Počítáme s kavárnou a kadeřnictvím, dále by se tam měla nacházet informační místnost s propagačními materiály naší obce. Kvůli nové cyklostezce zvažujeme zřídit zde i půjčovnu jízdních kol," říká starosta Ivan Bartošek.

Zatím bez nového využití jsou nemovitosti v areálu bývalého hraničního přechodu v Železné na Bělsku. Před rokem proběhla jednání o pronájmu s podnikateli, kteří tam chtěli otevřít nehtové studio a holičství, ale tento záměr se nepodařilo proměnit ve skutečnost.

„V současné době v areálu nepůsobí žádný podnikatel," potvrdil Libor Picka, starosta města Bělá nad Radbuzou, které deset nemovitostí – pozemků a budov včetně příslušenství převzalo v roce 2009 od státu. Celková hodnota majetku tehdy činila zhruba sedm milionů korun.

„Podmínkou převodu majetku bylo pouze omezení převodu na jinou osobu po dobu deseti let a v případě obnovení ochrany státních hranic možnost bezplatného užívání převedených nemovitostí Ministerstvem vnitra ČR, a to včetně možnosti užívání vody, elektrické energie a sociálního zařízení," uváděla tehdejší tisková zpráva Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Ani Všerubským hraniční areál žádné výhody zatím nepřinesl. Už léta se snaží najít pro objekt bývalého přechodu využití. Zatím však jednání s většinou zájemců, kteří zde chtěli podnikat, ať už se jedná o čerpací stanici, obchod nebo sportovně relaxační centrum, skončila na mrtvém bodě.
Nyní se jim snad konečně podařilo vymyslet, jak s ním naloží. V plánu mají  přestavět část budovy, která je ve velmi dobrém stavu, na byty. Všerubští občané, hlavně mladí, jsou tímto nápadem nadšeni. „Už jednou jsme tuto variantu nastolili, ale zastupitelé jí tehdy nebyli příliš nakloněni. Obávali se, že o byty nebude zájem, protože je to dál od obce a u silnice. Jak se ukázalo, mladí by s tím problémy neměli," řekla starostka Všerub Ludmila Rousová.