Místo vojáků lyžaři. Hospodářský objekt bývalých kasáren na Malinově hoře pod Čerchovem získal nové využití. Domaž-lické městské lesy (DML) tam pro lyžaře a turisty vybudovaly novou útulnu. Otevřena bude o víkendech a o prázdninách.

„Areál bývalých kasáren byl vybudován v roce 1989. Na město Domažlice byl bezúplatně převeden v roce 2008. Vojáci objekty opustili asi tři roky po revoluci, nějakou dobu zde působila pohraniční policie, pak již budovy chátraly," shrnul ředitel DML Jan Benda.

„Chceme Malinovu horu co nejvíce zatraktivnit. Pokud budou lidé nové zázemí využívat, můžeme přemýšlet o využití dalších objektů v areálu bývalé roty," uvedl domažlický starosta Miroslav Mach.

Okolí Čerchova je pro běžkaře velmi atraktivní lokalitou. „I s německou stranou a tratěmi u Capartic zahrnuje 80 kilometrů tras," zmínil Martin Janovec ze sportovního klubu Sněhaři , který se stará o úpravu běžeckých tras. U útulny se lyžaři napojí na Čerchovský okruh (13,5 kilometru). V plánu je i příprava jednoduché trasy pro začátečníky.

„V útulně je připraveno sedm lůžek, malá kuchyňka i sociální zázemí. Bude ji mít na starosti správce. U něj nebo na vedení DML si budou moci zájemci objednat pobyt. Lyžaři či turisté se tady budou moci ohřát, občerstvit z vlastních zásob a možné bude objednat si tady i přespání," uvedl Benda.

Objekt je napojen na pult centrální ochrany městské policie.

V plánu je ještě dořešení přívodu elektřiny (z Čerchova a fotovoltaiky) a povolenek pro příjezd aut k areálu. Elektřinu nyní zajišťuje elektrocentrála.