Už jen historií je smích a pobyt dětí v mateřské škole v Dílích. Obecní objekt před lety osiřel a život se do něj vracel hlavně o pouti, kdy poskytl prostor tradiční výstavě. Dílští by tohle však chtěli změnit.

„Z budovy bychom chtěli vybudovat multifunkční objekt. Představujeme si, že by měl poskytovat jak ubytování pro turisty, tak i dva až tři byty," prozrazuje starosta Dílů Vlastimil Anderle.

„Jsem ráda, že školku nenechá obec zchátrat. Sama jsem tam kdysi, ještě jako Kuželková, chodila. Vím, že se tady nevyplatí školku mít, sama dceru vozím jinam, a nápad budovu předělat moc vítám," říká 34letá Jana Rýdlová.

Vedení obce ví, že na přestavbu budovy nenalezne v nevelkém rozpočtu potřebné peníze, proto počítá s příslušným dotačním titulem. „To ale vyžaduje, abychom byli připraveni příslušnou dotaci podat, zřejmě na Státní zemědělský intervenční fond, kde je možnost získat až 90 % uznatelných nákladů. V současné době je záměr v pozici projektové dokumentace," popisuje .

Tak trochu problém vyvstal ve chvíli, kdy chtěli Dílští zadat zpracování projektové dokumentace potřebné pro rekonstrukci. „Budova je z roku 1906 a zkolaudována byla o rok později. Jediné, co se z té doby dochovalo, byl papír s náčrtkem stavby. Samozřejmě jsme zjistili, že naši předkové to postavili podle sebe, takže je všechno jinak. Proto se nejprve musela budova zaměřit a hledáme s architektem nejefektivnější řešení vnitřních prostor. Podkroví je zatím nevyužité a právě tam by mohly zmíněné byty být," doplňuje starosta.

Z návštěv objektu víme, že se v něm nacházejí vysoké stropy. „To je právě to, co chceme od projektanta vyřešit, zda výšku stropů zachováme, či je shodíme. Minimálně ze dvou stran, jižní a západní, bychom nechtěli měnit ráz budovy, je to určitý doklad doby," vysvětluje.

Dílským by přestavba budovy bývalé mateřské školy přinesla i další efekt. „V obci nemáme samostatný prostor pro jednání zastupitelstva. Musíme je pořádat za plného provozu v restauraci Špillarka, což není jednoduché. V zrekonstruovaných prostorách školky bychom měli konečně na jednání klid," podotýká starosta.

Po dobu přestavby mateřinky prý Dílským prostory pro výstavy chybět nebudou.

„I na to už jsme mysleli, ale pro výstavy nám výborně poslouží naše venkovní galerie u kaple, kterou jsme představili už o letošní pouti," upřesňuje Anderle.