Špatné spaní mají již od srpna obyvatelé tří bytových domů v Klenčí. Příčinou je několikaletý spor městyse s firmou, která jejich domy stavěla.

První chodská stavební společnost (PCHSS), s. r. o. vede s městysem již sedm let spor o 740 737 Kč. Částka má být úhradou za vícepráce při stavbě 27 bytových jednotek. Prvoinstanční soud dal opakovaně za pravdu městysi, neboť vícepráce nejsou zaznamenány ve stavebním deníku. Ale firma se vždy vůči rozsudku odvolala ke krajskému soudu. Ten věc vrátil zpět s požadavkem na různá doplnění a dosud nebylo pravomocně rozhodnuto.

Nájemníci jako rukojmí?

Vše vygradovalo, když se obyvatelé bytovek dozvěděli, že zhotovitel jejich bytů hodlá podat další žalobu, neboť má za to, že výběrové řízení na stavbu 27 bytových jednotek bylo provedeno v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek a smlouvy i jejich dodatky jsou údajně neplatné od samého začátku.

„Klient po celou dobu soudního řízení opakovaně avizoval, že je připraven přistoupit na smírné řešení vedoucí k doplacení jeho nároků a sanaci nezákonného postupu měs᠆tyse. Městys o jakémkoliv smírném řešeni odmítá jednat a tímto postupem se dostáváte jako obyvatelé městyse do reálné nejistoty. Jestliže městys bude nadále odmítat problém řešit, skutečně hrozí, že soudy pravomocně rozhodnou o absolutní neplatnosti smluv. Poté bude městys muset vrátit domy, získanou dotaci a nahradit škodu, která vznikne Vám, obyvatelům," citujeme z dopisu, který nájemníkům zaslala prostřednictvím kanceláře právníka První chodská develop, a. s., která je po rozdělení firmy jednou z nástupnických organizací původního eseróčka.

Nájemníci přitom věřili, že po splácení anuitu přejdou byty do jejich vlastnictví.

Koncem srpna se zastupitelé s nimi sešli ve Staré poště, kde byl přítomen i Jiří Pittner, předseda představenstva firmy, a to spolu s právním zástupcem. „Mě by zajímalo, jakým způsobem jsme se do vašeho sporu dostali my, nájemníci a členové družstva, A jak to, že my máme přijít o naše byty," reagoval zástupce obyvatel na zprávu, že společnost bude chtít na základě další žaloby byty vrátit.

Dostalo se jim odpovědi, že podání určovací žaloby by mělo sloužit hlavně k tomu, aby se nárok stavební společnosti po 10 letech nepromlčel, o byty prý ale zájem nemá.

Nejistota je zlá

„I když nás firma ujišťovala, že o byty nepřijdeme, vůbec se nám to nelíbí, protože zastupitelstvo na svém jednání odhlasovalo navrácení domů panu Pittnerovi. Naopak bytové družstvo, které domy vlastní společně s městysem, jejich vydání zamítlo. Najali jsme si právníka, který nám doporučil, abychom počkali na výrok soudu ohledně peněz za vícepráce. Ta nejistota je hrozná!" sdělil nám jeden z nájemníků, ale nepřál si být jmenován.

Zastupitelstvo by za vydání domů požadovalo po firmě zhruba 30 milionů korun – tedy vloženou investici plus přijatou dotaci.

Podle slov muže se obyvatelé domů rozdělili na dva tábory – na ty, kteří by chtěli aktivně konat, a pak ty, kteří jakoby rezignovali a pouze plni obav čekají, jak vše dopadne.

Městys nemůže couvnout

Městys Klenčí však vícepráce nemůže zaplatit, a to ani kdyby chtěl nájemníkům pomoci. „Soud konstatoval a také znaleckým posudkem je dáno, že vícepráce nebyly. Pokud bychom firmě vícepráce zaplatili, vystavili bychom se stíhání za porušování povinností při správě cizího majetku. Nepochopitelné je, že bylo zpochybněno také výběrové řízení, jež firma vyhrála," prohlásil tento týden starosta Karel Smutný s tím, že na jednání zastupitelům předložil jistou nabídku firmy.

„Pan Pittner učinil zastupitelům nabídku vzájemného vyrovnání s tím, že mu zaplatíme za vícepráce, plus soudní výlohy i penále za každý den zpoždění, vydáme mu bytovky a nebudeme za ně chtít peníze. Tahle nabídka je naprosto nepřijatelná a zastupitelstvo o ní odmítlo jednat. Nejprve vyčkáme, jak pravomocně rozhodne soud," vysvětlil nám starosta Klenčí s tím, že celou záležitost právě zkoumají právníci, takže ještě nemá nejnovější právní rozbor celé záležitosti.

Případ budeme dále sledovat.