Bytový dům č.p. 3 v obci Hyršov připomíná spíše ruinu na spadnutí než domov.

Do objektu se čtyřmi byty, který spadá pod Stavební bytové družstvo v Domažlicích, se podle nájemníků už léta neinvestovala ani koruna.

„V jednom z bytů žije rodina, která už deset let neplatí nájem a my ostatní na to doplácíme a nemůžeme se žádné opravy dovolat, ačkoliv řádně platíme nájem a pravidelně přispíváme do bytového fondu,“ říká domovní důvěrnice Alena Sazamová.

Z domu opadávají kusy omítky a nájemníci mají strach o své zdraví.


„Bydlím tady už spoustu let a tohle není problém krátkodobý. Bytovka se nahodila v roce 1976 a za dva roky začala omítka praskat a opadávat. Celá léta nikoho nezajímá, že si tady hrají děti. Až vypadne cihla a někoho zraní, pak už bude pozdě,“ popisuje situaci další z nájemníků Jan Kubovec a dodává: „Kdyby bytovka stála v Domažlicích, nikdo by si nedovolil nechat to zajít takhle daleko.“

Nájemníci prý už několikrát žádali bytové družstvo o přispění na opravu omítky, ale protože dluh jedné z partají dosáhl už 200 tisíc korun, byly všechny jejich žádosti zamítnuty.

„V bytovém fondu máme našetřeno sto padesát tisíc korun. Na opravu omítky nám chybí padesát tisíc. Sami nejsme schopni našetřit tolik peněz. “ pokračuje Sazamová.

„Topíme elektrikou a do bytů fouká ze všech stran, což nás stojí obrovské peníze. Za jednu topnou sezonu jsme zaplatili dvacet tisíc. Neplatiči si zde žijí spokojeně dál a my na to doplácíme,“ říká Marta Wellnerová.

Nájemníci nechápou, proč rodina za ta léta nedostala z bytu výpověď.

„Na naši otázku nám bylo odpovězeno, že by sem stejně nikoho jiného nedostali. Ale my víme, že to není pravda. Už tu dávno mohli bydlet jiní lidé a mohlo být po problémech,“ dodává Sazamová.

„Měl jsem o byt zájem už před třemi lety. Byl jsem ochotný zaplatit za původní majitele i dluh, který neplacením nájmu vznikl. Bylo mi však sděleno, že je nemají kam vystěhovat,“ vysvětluje Karel Rakovec, který svoji situaci vyřešil koupí rodinného domku v sousední obci Chalupy.

A jak se k celé věci staví domažlické stavební družstvo?

„Nájemníci si musí uvědomit, že je tam uvalená exekuce. Od nás dostali písemně, že se situace do března příštího roku dořeší. Shromáždění delegátů rozhodlo, že ať případ dopadne jakkoliv, bude bytový dům příští rok na jaře opraven,“ uvedl Jan Anderle, předseda Stavebního bytového družstva v Domažlicích.