Ačkoliv se návštěvníci letošního Kozího bálu, který se konal v pátek v Babylonu, marně těšili, že uvidí promenádu naparáděné živé kozy v apartním kloboučku, která je současně i první cenou v tombole, nebyli jeho průběhem zklamáni.

„Je tady veselo a zábava je dobrá i bez kozy. Jsem vlastně ráda, že tu není, protože by mě jí bylo líto, i když vím, že jí nikdo neubližuje. Jsem taky moc ráda, že jsme ji nevyhráli,“ směje se Hanka z České Kubice.

A proč letos poprvé koza na bále chyběla?

„Koza je březí, což jsme samozřejmě nevěděli, když jsme ji kupovali. Dlouho jsme přemýšleli, jestli ji sem přivedeme, ale na poslední chvíli jsme usoudili, že v těchto mrazech by to pro ni nebylo dobré, a raději jsme ji nechali v klidu. Stalo se to letos vůbec poprvé a jsme rádi, že to návštěvníkům nijak zvlášť nevadí. Přesto jsme připravili anketní lístky, které mohou při odchodu vyplnit, a my se dozvíme jejich názor, zdali na příštím bále kozu chtějí nebo ne,“ uvedla Jana Sýkorová, členka SDH Česká Kubice, který bál každoročně pořádá.

Zatímco si koza hověla v teplém chlívku, netušila, že se v tanečním sále rozhoduje o jejím novém majiteli. Z bohaté tomboly, která skýtala 360 cen, vyhráli tu hlavní, tedy živou kozu, manželé Johánkovi z Mrákova. Nejdříve obdrželi pouze certifikát, ale v sobotu si svoji kozu odvezli domů „Jsem na Kozím bále poprvé. Koupili jsme si sedm lístků tomboly. Když jsem zjistila, že jsme vyhráli kozu, byla jsem v šoku. Ještě nevím, co s ní uděláme, ale chlívek doma máme a seno taky. Rozhodně se o ni postarám, než rozhodneme o jejím osudu. Koza je březí, takže jsme možná vyhráli rovnou dvě nebo tři,“ řekla nám nová majitelka kozy Marie Johánková.

Tento netradiční bál, který každoročně pořádají kubičtí hasiči, má už dlouholetou tradici. „Je to ještě dědictví našich dědečků. Dnes už koza chodí pouze v kloboučku, ale pamatuji se, že se dříve oblékala i do oblečku a ten, kdo ji vyhrál ji musel na sále i podojit. Mně se jednou povedlo vyhrát ji hned třikrát po sobě. Protože patřím mezi pořadatele, tak hned, jak jsem zjistila, že jsem ji vyhrála, vrátila jsem lístek zpět, aby ji mohl vyhrát někdo jiný. Mezitím si kupovala tombolu spousta dalších lidí, ale ten samý lístek jakoby čekal jenom na mě,“ zavzpomínala Jana Dufková z České Kubice.
Organizátoři tohoto mezi lidmi velice oblíbeného bálu nezapomněli ani na pohodlí svých návštěvníků. Aby se mohli bezstarostně bavit a dopřát si dobrého vínka či pivečka, zajistili pro ně autobus, který všechny rozvezl domů.