I na obyčejný Paralen Plus budeme možná potřebovat recept. Nejen, že se každému nachlazenému člověku získání tohoto léku dost prodraží, ještě stráví spoustu času vysedáváním u lékaře.

Sněmovna totiž schválila návrh, aby byly léky obsahující pseudoefedrin pouze na lékařský předpis. Hlavním důvodem tohoto kroku je zneužívání těchto léků k výrobě pervitinu v nelegálních varnách.

„Letos policisté zabavili jednu varnu pervitinu, a to u třicetiletého muže z Prahy, který měl od srpna 2008 do současné doby vyrábět v Blížejovět pervitin a předávat ho dalším osobám. Trestné činnosti se začal dopouštět poté, co byl v létě loňského roku propuštěn z vazby, kde byl umístěn pro předcházející výrobu stejné drogy,“ uvedla domažlická policejní mluvčí Vladislava Čejková a dodala, že Pražanovi hrozí až pětiletý trest.

„Letos se jedná o první varnu pervitinu. V loňském roce se jich podařilo na Domažlicku zlikvidovat devět,“ dodala Čejková.

Lékaři i lékárníci se schválením návrhu souhlasí.

„Často se léky obsahující pseudoefedrin prodávaly pouze na lékařský předpis. Často se nakupují ve velkém množství a zneužívají se k výrobě drog. Pozitivní vliv to bude mít i na pacienty, protože je budu moci prohlédnout než jim lék předepíšu. Často mohou být i za nevinným nachlazením skryté i jiné zdravotní problémy,“ uvedla domažlická praktická lékařka pro dospělé Radmila Pflugová Růžičková.

„Už nějakou dobu platí jakási etická norma o prodeji těchto léků, v tom smyslu, že jedné osobě víc jak tři balení neprodáme. Prodej těchto léků na recept je samozřejmě ta nejúčinější kontrola. Z druhé stránky je mi líto slušných lidí, kteří budou muset kvůli Modafenu běhat po doktorech,“ řekla Deníku magistra Olga Šmehilová z domažlické lékárny.

Zatímco zdravotníci se v názorech shodují, reakce občanů jsou protichůdné.

„Myslím, že je to v pořádku a že by to pomohlo omezit výrobu drog. Návštěva lékaře bude pro nemocné také užitečnější než samoléčba, hlavně pokud je onemocnění vážnější. Léky proti chřipce jdou nahradit čajem, aspirinem nebo třeba zázvorem,“ domnívá se Marie Sameková z Domažlic.

„Narkomani se k tomu, co potřebují na výrobu drog, vždycky dostanou, umějí si najít všemožné cesty. Nejhůře na tom budou důchodci. Už takhle musíme brát spoustu léků, které jsou nesmírně drahé. ´Horních deseti tisíc´ se to nijak nedotkne. To zas jednou politici něco vymysleli,“ uvedla důchodkyně z Domažlic, která si nepřála být jmenována.