Kolik vám je let, odkud pocházíte a jaké je vaše každodenní zaměstnání?

Letos mi bude 45. Původem jsem z Prachatic. Žiju s přítelkyní a v současné době se pohybujeme mezi Týnem nad Vltavou, kde máme byt, a Českými Budějovicemi, kde oba pracujeme. Já jsem momentálně zaměstnaný jako programátor u IT firmy, která se zabývá vývojem softwaru.

Jak jste se setkal s buddhismem?

Poprvé jsem se s buddhismem setkal někdy kolem roku 1993-1994. To jsem si koupil první knížky, které byly zaměřené na určitá Buddhova učení, která se nazývají theraváda. Podle těchto knih jsem začal s prvními experimenty s meditací. A pak už následovala velice důležitá setkání s jedním tibetským lamou, který tehdy navštívil Česko, a s lamou Olem Nydahlem, kterého neustále považuji za svého hlavního učitele.

Proč jste se rozhodl buddhismus vyučovat, šířit jeho myšlenky?

Předávat základní informace o buddhismu Diamantové cesty máme já i všichni ti, kteří dělají totéž, povoleno od našeho učitele, lamy Oleho Nydahla. Každý z nás se snaží dělat co nejlépe to, oč nás náš učitel požádá. Po celém Česku má naše buddhistická linie zaměřená zejména na meditaci kolem 50 míst, tzv. meditačních center, kde nás zájemci o buddhismus mohou najít. Ti, kteří cestují a dělí se o informace a zkušenosti, se setkávají s našimi přáteli v těchto místech. A někdy je to veřejná přednáška, jako např. bude právě ta v Domažlicích. Takže je možné říct, že přednáším na různých místech Česka.

Co vlastně je tibetský buddhismus Diamantové cesty?

Otázka naznačuje určitou souvislost buddhismu a Tibetu. Je to tak. Ale není to proto, aby to buddhismu dodávalo jistou příchuť exotiky, ale že v Tibetu leží kořeny tzv. tibetského buddhismu. Když před zhruba 2500 roky historický Buddha Šákjamuni rozpoznal, co to znamená otevřít se svému plnému potenciálu, který je v každém z nás přítomný, stalo se to v Indii. Tam buddhismus existoval asi 1500 let. Pak přišla fáze, kdy se díky některým hrdinným Tibeťanům buddhismus dostal do Tibetu. Stalo se to, co je v naprostém souladu s buddhismem: je jako diamant, který odráží pozadí, na které ho položíme. Právě proto se také dnes můžeme setkat s buddhismem Diamantové cesty na Západě.

Jakými způsoby může vést buddhismus člověka k nalezení trvalého štěstí?

Metody buddhismu fungují jako neskutečně dokonalé zrcadlo. Celý život si můžeme myslet, že jsme krásní, dokud se ale nespatříme v zrcadle, nikdy to nezjistíme. Pokud využijeme to, co nám Buddha nabízí, objevíme zásadní věc že tam, kde jsme dosud hledali štěstí, jsme ho nikdy najít nemohli. Naše konta, auta, domy šťastné být nemohou. Jediný, kdo může být šťastný, jsme my. Objevíme, že my sami jsme zdrojem štěstí.

O buddhismus je velký zájem i v západním světě, čím byste řekl, že je právě toto vyznání atraktivní?

Buddhismus je pro dnešní západní svět přitažlivý proto, že je naprosto logický. Jde ruku v ruce se současným vědeckým poznáním. Dnešní západní lidé mají dobré vzdělání, jsou naučeni věci kriticky prověřovat. A dokonce právě o to nás Buddha žádá. Řekl: nevěřte ničemu jenom proto, že to řekl Buddha. Všechno si ověřte vlastní zkušeností.

Jaký byste řekl že mají vaše přednášky ohlas? Jak se k buddhismu staví Češi?

Na ohlas je vždy určitě lepší zeptat se strany, která poslouchá. Jako Češi jsme úžasně kreativní. Jsme Slované, měli jsme tu dlouho jako státní zřízení omezující systém, tak je vidět, že Češi jsou ve svém přístupu hodně spontánní a idealističtí.

S jakým dotazem nebo žádostí se na vás lidé nejčastěji obracejí?

Nedokážu říct, jaká otázka padá nejčastěji. Každá je důležitá a měla by být zodpovězena. Otázky svědčí o tom, že ten, kdo je klade, uvažuje a chce se něco dozvědět.

Jak změnil buddhismus váš vlastní život? Řekl byste, že jste šťastnější?

Buddhismus mi umožňuje učit se prožívat život ne podle nějakého daného schématu, ale jako něco neskutečně dynamického, neustále nového a plného významu. Než neustále kontrolovat, jestli už jsem šťastný nebo ne, je lepší zkoušet přistupovat ke světu s idealistickou motivací a přinášet mu něco pozitivního. Štěstí se začne objevovat jako dárek na naší cestě rozvoje.