Dnes však osm studentů a dva pedagogové z amerického městečka Two Rivers jsou právě v Domažlicích a bok po boku s paličkami v rukách pilně cvičí s českými studenty hry na bicí v Základní umělecké škole Jindřicha Jindřicha.

Přípravy a zkoušení tří skladeb, dvou českých od vyučujícího hry na bicí Kamila Jindřicha a jedné americké od pedagoga Andyho Pagela, není totiž náhodné. Chystají se totiž na koncert čtyř partnerských měst Domažlic. Jde o francouzské město Ludres, bavorské město Furth im Wald, rakouský městys Furth bei Göttweig a americké městečko Two Rivers. Společně vystoupí na koncertu Souznění, který se uskuteční 16. listopadu v sále Městského kulturního střediska Domažlice od 17:00 k příležitosti 30 let bez totality.

„První vystoupení nás ale čeká v pátek ve Furthu im Wald. Na jevišti se setkají mladí lidé z Francie, Německa, Ameriky a České republiky. Je to úžasný symbol toho, co bylo před 30 lety nemožné,“ řekl ředitel MKS a pedagog Kamil Jindřich.

„Je to první krok k partnerství, které mezi městy vzniklo zhruba před dvěma lety. Je to první krok partnerství, které zhruba před dvěma lety vzniklo. Když jsme byli poprvé tam jako delegace města, mínili jsme udělat něco, co bude fungovat, aby to nebylo partnerství jen na papíře. Napadla mne tedy výměna hudebních studentů. Hudba nezná hranice, je to dobrý komunikační prostředek,“ vysvětlil Jindřich.

Navíc studentům výměnný pobyt rozšiřuje znalosti. Čeští si procvičují angličtinu a ti z Two Rivers si zas prohlubují znalosti v historii. „Myslím, že je to velká zkušenost pro mé studenty. Neznali tuto historii a nezažili takovou situaci jakou jste zažili vy v Čechách. Pro moje studenty je důležité, že to nejenom vidí, ale že to začínají i chápat, co všechno se tu stalo a co to pro vás znamenalo,“ řekl Andy Pagel s tím, že tohle není první a poslední projekt, na kterém s Domažlicemi spolupracují. „Rozhodně chceme pokračovat. Projekt sám o sobě je velkou zkušeností pro obě strany a je důležité i samotné budování přátelství. Až přijedeme domů, budeme se těšit, až čeští studenti přijedou v květnu k nám do Two Rivers,“ pokračoval Pagel.

Studenti se ale nevěnují jen hře na bicí a intenzivním zkouškám. Tři dny strávili v Praze, kde shodou okolností přišli do styku s chodským folklorem, a pak první den v Domažlicích strávili prohlídkou města. Nechybělo ani setkání s ponocným Romanem Holubem.

„Vzali jsme je do okolí na výlet, bohužel počasí nepřálo, abychom jeli na Čerchov, ale vzali jsme je do zaniklých obcích. Ukázat jim druhou stranu historie, co se stalo v minulém století na obou stranách hranic. Pro ně to bylo něco nepředstavitelného,“ dodal Kamil Jindřich.