O životě brnířovského vojáka krátce povyprávěla jeho vnučka Marta Zemanová.

František Kraus byl pátým ze sedmi dětí, narodil se v roce 1876 a vyučil se ve Kdyni látkařem. Dne 24. dubna 1906 odjel od ženy a tří dětí zkusit štěstí do Ameriky. Putoval lodí Kronprinz Wilhelm, která plula z Brém do New Yorku a vezla s sebou celkem sedm mužů z Brnířova a Prapořišť.

„Náš dědeček se pak vrátil domů koncem listopadu 1912. Z vyprávění mého otce vím, že se na to hodně vzpomínalo. V tom samém roce v dubnu se totiž potopil Titanic, a můj otec, který měl svého tátu za mořem, prožíval jeho návrat velmi intenzivně," vzpomněla Zemanová.

Deset měsíců poté, co se František Kraus vrátil k rodině, se mu narodil další syn. Za dalších deset měsíců pak už musel s padesátkou dalších mužů z Brnířova narukovat do Rakousko-Uherské armády a Velké války.

Do války šel i Františkův bratr Jan. Narukovali společně a drželi se spolu po tři roky války. A právě díky Janovi, který válku přežil a zanechal po sobě deníkové zápisky, jsou známy i osudy Františka Krause.

Krausův 35. regiment šel z Čech přes Moravu, Halič v jižním Polsku a Ukrajinu do Ruska. Dostali se až do středoasijských stepí, šli na jih přes Samaru, Balkán a Uhersko až do severní Itálie, kam dorazili v září 1917.

„V horských průsmycích pod Alpami se odehrávaly boje, při nichž se v době od září 1917 až do března 1918 posunovala fronta v oblasti Asiago. Z místa, kde stávala rakousko-italská celnice, se tehdy stala polní nemocnice, postavil se tam i provizorní dřevěný kostelík a postupně na tamní louce za nemocnicí vznikly rovnou tři hřbitovy," popsala Zemanová. Tam skončil i její dědeček František, který byl smrtelně raněn v bitvě dne 27. listopadu 1917.

Podrobné informace o jeho skonu se Zemanové podařilo dohledat ve vojenském muzeu v Praze.

„Musím říct, že Rakousko-Uhersko mělo ve všem pořádek, a v matrice zemřelých měli o Františkovi přesně zaznamenáno odkud pocházel, datum narození, povolání, náboženství a tak dále. Bylo tam i uvedeno, kde a jak byl raněn. Utrpěl takzvaný Brustschuss neboli průstřel prsou. Byl převezen do polní nemocnice, kde ho ošetřoval doktor Erich Sluka, a když stejného dne zemřel, byl pohřben na hřbitově, kde mu nad hrobem promluvil feldkurát Franz Kukol," zakončila Zemanová vyprávění o svém dědečkovi s tím, že takový je příběh brnířovského muže, který se po šesti a půl letech vrátil z Ameriky, jen aby se krátce poté ocitl ve víru válečného dění a už se domů nikdy nevrátil.