Letos 19. května se uskutečnila naše domácí akce nazvaná „Sedmé setkání starých traktorů a veteránů v Brnířově“. Za slunného počasí přijelo na naši krásnou náves 112 starých traktorů a 94 nablýskaných veteránů. Opět přijelo i několik zajímavých strojů, například „dřevěný“ traktorz roku 1913, Deutz 11 z roku 1938 a tři traktory značky Schluter o výkonu 165, 200 a 350 PS přivezl sběratel až z dalekého Miltachu. Tyto traktory jsou v Německu vzácné, jelikož se vyráběly jen v malých sériích.

Devátého června jsme s traktory Zetor 25 K a Deutz 11 na odtahovce odjeli do 130 km vzdálené Skalné, abychom oplatili kamarádům z Traktorklubu Luby-Skalná jejich návštěvy; jezdí k nám již od roku 2013. Bylo zde vystaveno 86 exponátů, většinou německých majitelů.

V neděli 8. července jsme se třemi traktory odjeli do Jagershofu na 11. ročník setkání, kde se sjelo celkem 120 exponátů.
Dvanáctého srpna jsme s traktorem Zetor 25 K na odtahovce jeli oplatit návštěvy místního klubu Oldtimerfreunde Rubendorf, jehož členové k nám jezdí již šest let, vždy s několika zajímavými traktory Schluter. Byl jsem tam jediný Čech a také s jediným Zetorem. O traktor byl značný zájem. Němci chválili provedení traktoru, mohutnost motoru a převodovky a hlavně obdivovali vzduchový kompresor, který se v 50. letech v Německu ještě nepoužíval. Všichni uznávali, že v té době byl náš průmysl daleko před jejich.

V srpnu jsme se účastnili ještě jedné akce, v září tří akcí a v říjnu poslední v tomto roce. Dohromady jsme se tedy aktivně zúčastnili rekordních 11 akcí!

Organizátoři brnířovského setkání již nyní připravují nové exponáty pro ukázku staré zemědělské techniky a komunikují s majiteli zajímavých strojů. Máme přislíbenou účast od sběratelů z Moravy, kteří přijedou s traktorem zn. „PUJMAN“ z roku 1936 o výkonu 12 PS, který se vyráběl v Novém Ransku. Objeví se také již slibovaná ŠKODA - TREKA, vyráběná na Novém Zélandu v 70. letech. A my se těšíme na vaši návštěvu v Brnířově 11. května 2019!

Miroslav Beneš,
Brnířov